dust8

Jaké jsou jazykové rozdíly mezi narcistou, frajerem, vejtahou, machrem a chvástounem?

Nejlepší odpověď
annas

A. narcista – člověk, který je zamilovaní sami do sebe a ztožňuje se s pocitem vlastní dokonalosti. Slovo spiosovné.

Původ slova

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-me-muze-vysvetlit-kdyz-se-rekne-ten-muz-je-narcis-co-to-znamena

B. "frajer

1. (expr.) naparáděný, vyzývavý mladík, zprav. obletující ženy
libovej frajer
Za mlada to býval frajer.
٭být na co frajer = dobře něco umět, být v něčem odborník
2. (expr.) člověk vynikající svými schopnostmi v určitém oboru
Jsi frajer, žes to dokázal.

Synonyma

  1. (expr.)fešák, kořen, švihák, štramák, borec
  2. (obl.)(neutr.) nápadník, ctitel, milenec

C. vejtaha – vejtaha (ob. expr.) – kdo se nad druhé vyvyšuje, vytahuje

Synonyma vejtaha (ob. expr.)
(hanl.) machr, (expr.) chvástal, (neutr.) chlubil

D. machr (expr.)

1. znamenitý, šikovný, obratný člověk, odborník v nějakém oboru, výborný pracovník
být machr na auta
2.(hanl.) vychloubající se, chvástající se osoba
dělat machra

Synonyma

  1. kanón, borec, sekáč, eso
  2. (hanl.) vejtaha, haur

E. chvastoun (expr. hanl.)
chvástal, chlubil, vychloubač, fanfarón

Synonyma
chvastoun (expr. hanl.)
chvástal, chlubil, vychloubač, fanfarón"

Zdroj – lze třeba zadat jednotlivá slova

https://www.nechy­bujte.cz/

Elkon nemá docela pravda.

„Jazykový rozdíl žádný, je to česky“

Jazykový rozdíl je širší pojem, než jen stejný jazyk. . Třeba rozdíl ve spisovnosti/nes­pisovnosti, neutrálnosti, expresivnosti atd, tedy podle stylové vrstvy, rodu, původu atd. .

Věcný význam slova – liší se použití v kontextu, nejsou vždy totožné, jak je vidět i u synonym. .

Další odpovědi
elkon

Jazykový rozdíl žádný, je to česky, ale význam tří posledních je v podstatě totožný, narcis je charakteristický tím, že přehnaně oceňuje a obdivuje sám sebe a totéž očekává od svého okolí. Nemá schopnost empatie, bývá arogantní a zajímají ho výhradně jeho vlastní cíle.