FlAsh_7

Jaké byly knižní „bestsellery“ ve středověku?

Nejlepší odpověď
annas

Název bestseller pro středověk určitě není vhodný, navíc slovo se objevilo až koncem 19. století ve významu „nejlepší“.

Už jsem vám několikrát psala o vaší nesamostatnosti, Přitom si vybíráte vysokou školu.

Jen stručně – středověk bylo dlouhé období. U nás – Konstantin a Metoděj – staroslověnština, čeština i latina., Kosmova kronika, Dalimilova kronika, legendy atd.

Obecně. Existovaly knihovny v kostelích, klášterech a v církevních úřadech. Byly to knihy v latině, sloužily jako liturgické, po vzniku univezsit vzdělávací, ale existovala i světská literatura.

Asi od 5. století n. l. Vzdělanost patřila církvi, Základní literární památkou byla Bible. Pro vzdělance pak díla antických filosofů .

U běžné literatury šlo spíš o ústní podání či rukopisy. Knihy měly jinou podobu než dnes, byly na pergamenu, velké, texty opisovali písaři. Kdo uměl číst?

V období od 9. – 15. . století dochází k tzv. laicizaci ´zesvětštění, vznikla literatura v národních jazycích, která byla určena šlechtě.

Připomínám si některá díla, vy jste je nedáváno probíral ve škole.

Píseň o Rollandovi – Píseň o Cidovi – -Slovo o pluku Igorově -Píseň o Nibelunzích, Tristan a Isolda, drama Mastičkář atd.

--
Podrobně si můžete literaturu středověku oživit v odkazu

https://slide­player.cz/sli­de/12179704/

Další odpovědi
Daidal

Bible. Žádné jiné, možná Augustín. Týká se hlavně jen Evropy.
Mezi kněžstvem „frčel“ i Aristoteles.

Ale gramotnosti mezi prostým lidem bys moc nedohledal. Takže žádné oblíbené knihy a navíc ani ne knihy jako dnes, protože nebyl papír ani papírové knihy. Ale svitky nebo kodexy (i když to formálně vzato je taky kniha).

Rokio

Podle mě Božská komedie, ale nejsem si jistý, jestli už nespadá do raného novověku.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.