kurec

Jaké bylo vaše vysněné povolání v 20 letech?

+napište jaká byla realita

Odpovědi
anonym

Politolog → nevyšlo, změna směru.

da ny

Tehdy se počty uchazečů o budoucí povolání (SŠ. VŠ. SOUŠ aj.) plánovala dopředu.
Proto měli všichni jistou práci a počítalo se s nimi.
Problém byl často změnit původní profesi. Fluktuace nebyla žádoucí.
Studium bez souhlasu zaměstnavatele možné nebylo. Dovolená by nestačila pokrýt dny na dálkové studium. Pokud vybraný obor nebyl v zájmu zaměstnavatele, neuvolni ze zaměstnání, studium nebylo možné.

V oborech, zejména technických bylo VŠ dálkové studium podporováno. Ing. problém nebyl, zvlášťě, když to bylo v zájmu „strany“ :D
Maturita na večerních školách piodporována byla (v našich končinách ano).
TEDY:
MÍT VYSNĚNÉ POVOLÁNÍ VE 20 letech BYLO POZDĚ! Rozhodovalo se ve 14 – 15. Většina lidí již byla někde v práci nebo studovala na VŠ, nástavbovém 2 letém studiu aj.
Mně zaměstnavatel po SŠ ve studiu nepodpořil, se slovy, že je nás nedostatek a jinam mne nepustí!. Sen zůstal pouhým snem.
Snu jsem se přiblížila až v r. 1996 a 2012. Pohybuji se pracovně mezi 4 – 6 profesemi, při ID. /včetně úklidu a administrativy, převážně ve zdravotnictví/ 🙂

quentos

Tehdy jsem studoval angličtinu na VŠ a chtěl jsem být překladatelem. Částečně se mi to splnilo, dodnes si překladem občas přivydělávám a snad mi i dva překlady vyjdou knižně (na jednom z nich ještě pracuju). Jako hlavní zdroj příjmů však angličtinu učím na jazykovce a s úsměvem vzpomínám, jak jsem kdysi na gymplu prohlásil, že ještě nevím, čím budu, ale rozhodně ne učitelem…