Avatar uživatele
dust8

Jaká technologie LCD panelů pro PC monitory je všeobecně shledána jako nejlepší pro oči z hlediska výdrže a námahy?

TN, IPS, VA?
Vždy jsem měl TN panel a jsem na něj zvyklý. To však neznamená, že nemám každou chvíli pocit, že mě pálí oči. Musím často kapat oční kapky. Zkoušel jsem všelijak nastavovat jas, kontrast atd. Může být problém i v Hz frekvenci monitoru? Je vyšší vždy lepší? Jsem zvyklý na 60 Hz, ale to je dnes středověk. Pomohlo by třeba 144 Hz? Používám i filtr modrého světla, který je ve Windows 11 a je to o něco lepší něž bez něj. Samozřejmě spíše více kontrastu jak jasu a větší písmo vzhledem k tomu, že používám 4K TN LCD. Možná je to i operací očí, abych nemusel nosit brýle z roku 2008. Pomohla, ale od té doby mám syndrom suchého oka? Proč? Moc se o tom nemluví. Asi je to jen o penězích. Každopádně raději bych nosil brýle, než mít pořád pocit suchých a podrážděných očí. Sakra používám i herní brýle na PC pro lepší výdrž očí. Pomáhají jen částečně. Dávat si přestávky od PC. Možná. Ale sakra když jsem byl mladší a měl brýle, tak jsem žádné přestávku od koukání do monitoru nepotřeboval i po hodiny koukání do komplu. Tak o co jde?

Zajímavá 0 před 19 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

V současnosti jsou IPS panely považovány za nejpříjemnější a nejlepší pro oči. Tyto panely nabízí lepší barevnou reprodukci a širší úhly pohledu než TN nebo VA panely, což může snížit námahu očí při dlouhodobém používání. Také nabízí stabilnější a konzistentnější obraz než TN a VA panely.

Frekvence obnovování (Hz) monitoru může také ovlivnit námahu očí. Vyšší frekvence obnovování může vytvořit plynulejší a méně namáhavý obraz. Nicméně, 60Hz je obecně považováno za dostatečné pro většinu úloh, takže pokud nejste hráčem, přechod na 144Hz monitor by mohl mít jen mírný vliv.

Filtr modrého světla je další skvělou funkcí pro snížení námahy očí. Modré světlo je spojováno s narušením spánku a může způsobit námahu očí.

Pokud se ale trápíte se syndromem suchého oka, mohl by vám pomoci oční lékař. Může se jednat o problém, který nelze vyřešit pouhým přepnutím na jiný typ monitoru. Mohlo by to být také způsobeno jinými faktory, jako je stárnutí, užívání některých léků, nebo nosit kontaktní čočky.

Je také důležité si pamatovat na to, že pravidelné přestávky od obrazovky jsou důležité pro udržení zdraví vašich očí. Obecně se doporučuje udělat si přestávku každých 20 minut a podívat se na 20 sekund na něco ve vzdálenosti 20 stop (tzv. pravidlo 20–20–20).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

OLED je velmi pokroková technologie, ale nevím, jestli je nejlepší pro tvoje oči.

Zkus se poradit s elektro specialistou. Možná pomůže i informatik, se kterým se znáš.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Poznámka k frekvencím:
Pro LCD panely by 60Hz mělo být dostatečné. Kdyžtak si ale ověř, zda Ti neblikají podsvětlovací trubice na nějaké nepříjemné frekvenci (LED podsvětlení už by snad mohlo být bez blikání, dobré trubice by měli mí měnič na takové frekvenci aby to nevadilo – dokud se tam něco nepodělá).
Problém s frekvencí byl u CRT monitorů, tam obnovovací frekvence přímo souvisela s rozsvěcováním jednotlivých bodů a mohlo to být hodně nepříjemné. Začínal jsem na monitoru který používal 60/56/43Hz pro různé módy, byl jsem rád že jej mám a blikání jsem zkrátka neřešil. Později jsem se namlsal na lepším a CRT s frekvencí 72Hz a míň pro mně byl utrpením. Ač jsem nedokázal pohledem zjistit konkrétní frekvenci, zvládnul jsem bezpečně poznat jestli je nastaveno 72 a míň, nebo 75 a víc podle blikání vnímaného periferním viděním…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek