mosoj

Jaká může vzniknout škoda majiteli bezkontaktní platební karty když ji ztratí?

Osobně si při obdržení takovéto platební karty ( jiné se již nevydávají) nechám tuto „vymoženost“ zablokovat.
Doplňuji:
Jste záměrně špatně informováni !!

Maximální zákonem stanovený limit odpovědnosti klienta za ztráty !!!
způsobené zneužitím karty dnes činí 150 eur !!!
Viz. Česká bankovní asociace.

Takže do škody 150 euro máš smůlu !

Jo samozřejmě obchodníkům se to líbí. Cvak a vypadni. Navíc je prokázáno že u plateb prováděných bezhotovostně, je snížena psychologická bariéra šetření či finanční zodpovědnosti.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Také jsem tomu moc nevěřila, ale je to pojištěné, pokud ji stratíš, a na bankomatu nebude na kameře nahráno, že si to vybral ty, řádně ztrátu ohlásíš, tak neplatíš nic. Alespoň spořka to tak má.

Další odpovědi
Funna

může…ale je tam limit, do jaké výše můžeš platit bez PINu…(já mám 500)…takže mě vznikne max. škoda 500 Kč…a je hodně pohodlné platit drobné nákupy jen pípnutí…nezdržuji ani sebe, ani ty za mnou v řadě…
Doplňuji:
na bankomatu?…ono se dá z téhle karty vybírat z bankomatu bez PINu???…

marci1

I případě odcizení a prokazatelného zneužití karty, dojde-li k němu při bezkontaktní platbě bez zadání PIN, získá klient své peníze zpět. Nelze ji ani zneužít čtečkou v tramvaji či na internetu.
Lidé, kteří bezkontaktní platební kartu odmítají z důvodu možného zneužití, se obávají především toho, že by jim někdo mohl z karty „vysát“ peníze speciálně upravenou čtečkou například v tlačenici v městské hromadné dopravě. Něco takového však naprosto odmítá Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko: „Pro realizaci bezkontaktní transakce je potřeba ve stejný okamžik aktivovat čtečku na platebním terminálu a přiložit přesně na správné místo a chvíli na něm podržet bezkontaktní platební kartu. Prakticky není možné, aby se takováto transakce stala náhodně tím, že máte kartu v peněžence a někdo kolem vás projde se čtecím zařízením. Aby takováto náhodná transakce proběhla, muselo by jít o čtečku velikosti slona. A i potom by byla tato transakce dohledatelná.“ 🙂
Další údaje ve zdroji :
Doplňuji:
V RB to mají ošetřeno takto :
"Co dělat v případě ztráty / odcizení bezkontaktní karty?

Pokud kartu ztratíte nebo Vám byla odcizena, je třeba ji bez zbytečného odkladu nechat blokovat na naší Infolince 800 900 900 (při volání ze zahraničí +420 412 446 400). V případě následného zjištění neoprávněné transakce můžete podat reklamaci osobně na jakékoli pobočce Raiffeisenbank nebo poštou zasláním vyplněného formuláře na kontaktní adresu naší banky.

Co když mi ukradenou / ztracenou kartu někdo zneužije prostřednictvím bezkontaktních plateb?

Jestliže dojde ke zneužití karty prostřednictvím bezkontaktní platby bez zadání PIN, bude škoda bankou plně hrazena za předpokladu, že Vámi byla dodržena veškerá ustanovení uvedená ve Všeobecných obchodních podmínkách, Obchodních podmínkách pro vydávání a používání debetních karet a Bezpečnostní zásady při používání platebních karet."

http://www.rb­.cz/osobni-finance/platebni-karty/bezkontaktni-platby/faq-bezkontaktni-platby/#1n

Zdroj: http://www.pe­nize.cz/plateb­ni-karty/259327-bezkontaktni-platebni-karty-jsou-bezpecne

Pepa25

K doplnění: Je to obráceně (a vykřičníky netřeba, něco o tom víme). Při kartě s PINem máte – dokud nebyla karta zablokována – naprosto smůlu, u bezkontaktních platí uvedený limit.

kubik!

Jaká škoda může vzniknout nevím, ale klidně mohou vybrat celý účet, jestli budou chodit do obchodu a nakupovat po malých částkách celý den, tak vám klidně vyčerpají celý účet… A o možnosti, že jde zablokovat bezkontaktní platby, na kartě, která je touto vymožeností vybavena slyším poprvé, když jsme tuto možnost řešili, bylo nám řečeno, že to nejde, že by jsme museli objednat kartu bez této vymoženosti.

Funna

ach jo…píšu, že do výše 500 Kč nedáváš PIN…pak už ano (nebo součet nákupů 500 za den)…takže co do toho plantáč 150 eur…od 500 nahoru JE TO STEJNÉ, jako jakákoliv jiná karta…samozřejmě musíš ztrátu nahlásit…to že si „bezkontaktnost“ zablokuješ ti ušetříš max. těch pět stovek…žádných 150 eur…

mosoj

Vždyť to není pravda s tím součtem. Banky tají kolikrát za sebou tu bezkontaktní platbu můžeš provést z pochopitelných důvodů.
Ale určitě je několikanásobná.
150 euro dávají limit banky já s tím nemám nic společného.

Funna

PRAVDA to je…platím s ním, takže vím, co zadávám a kdy …

mosoj

Tak halt tady lžou. Je to sice m Bank, ale u ostatních to bude podobné.

http://www.mban­k.cz/informace-k-produktum/info/kar­ty/bezkontaktni-platebni-karty-faq.html.

mosoj

Proto banky říkají , ihned volejte. Jedině tak nepřijdete o peníze.
Já osobně výběr zjistím, chodí mně ihned SMS, ale kolik lidí to má. O tu první platbu stejně přijdu. Přesto to nechci. Nedělá mně problém pamatovat si pin.

mosoj

Pepo, vykřičníky si budu používat tak jak uznám za vhodné. Vykřičníky patří do abecedy a její diakritiky. Zrovna tak jako velká písmena. Nic nespisovného na tom není. nejsem stádový typ !

Limit přiznáváš, tedy připouštíš i klamání obyvatelstva a o to šlo.

Jaký platební systém si budeš používat je jenom tvoje věc.

Funna

nejsme ZÁMERNĚ špatně informováni !!!!!!!
ty ses ptal, jaká škoda vznikne při ztrátě BEZKONTAKTNÍ karty…ne jakékoliv karty…a jediný rozdíl mezi nimi je platba do výše 500 bez znalosti PINu…
pokud má někdo tvůj PIN, je ÚPLNĚ JEDNO JAKOU KARTU MÁŠ !!!!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!­!!!

Funna

připadá mi to jak o „červené pančošce“…pořád dokola…PIN si stejně musíš pamatovat…z ban­komatu bez PINu nevybereš ani stovku…jen PŘI PLACENÍ v obchodě nemusíš cpát kartu do platebního terminálu a zdržovat zadáváním PINu…a znovu, jen do útraty 500 za den…při další platbě opět přichází na řadu PIN…