BELA81

Jaká je spojitost (rodová linie) panovnice Marie Terezie s Přemyslovci?

Nejlepší odpověď
annas

. Nejde o školní úkol?:

„Marie Přemyslovna? V žilách Marie Terezie kolovala přemyslovská krev“

"Z krve Lucemburků i Přemyslovců

Marie Terezie byla příbuznou všech českých králů po roce 1526, v jejích žilách ale kolovala také krev Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.

Českou panovnicí se stala roku 1740, vládla tedy celkově čtyřicet let. Byla třináctým panujícím Habsburkem na českém trůnu, a svou čtyřicetiletou vládou se stala do té doby druhým nejdéle sloužícím příslušníkem rodu na našem trůně. Déle panoval pouze její dědeček Leopold I."

https://www.sto­plusjednicka.cz/ma­rie-premyslovna-v-zilach-marie-terezie-kolovala-premyslovska-krev

V odkazu máte všechny předky,. vyhledejte si, jak to bylo s Marií Terezií.

https://www.his­torickaslechta­.cz/media/files/pdf/a-d-karl-of-habsburg_2017-03-07.pdf

Další odpovědi
ivzez

Po vymření hlavní královské rodové linie Přemyslovců pokračovala rodová
linie po přeslici (v ženské linii) i v dalších dynastiích, jako byli Lucemburkové,
Jagellonci, Habsburkové a Habsbursko-Lotrinská dynastie.