Kelt

Jaká je přesnost kuchyňské váhy?

Mám digitální kuchyňskou váhu, vážím si věci pro vlastní potřebu a výsledky si zapisuji. Když jsem výsledky kontroloval, nebyly ve shodě. Například 190 a 192, 516 a 522. V obou případech se jednalo o vážení stejných věcí, možná záleží na umístění. Je to velká chyba? Záleží na tom, zda vážím hned po zapnutí, jakmile naskočí nula, nebo se během více vážení nula posouvá. Je mi jasné, že nemohu očekávat u kuchyňské váhy přesnost pro měření etalonu. Baterky jsem taky dlouho neměnil, ale zatím to funguje. Nepotřebuji vyvažovat jednu věc 5 minut, ale chci se vyvarovat chyb a vědět, která hodnota platí. Poradí někdo? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Záleží na zpracování a na kvalitě váhy. U většiny vah je přesnost uvedena v přiložené dokumentaci. A i dva stejné kusy od jednoho výrobce, za stejných podmínek mohou vážit trochu odlišně.

Další odpovědi
elkon

V tomto případě si dovolím říci, že čím levnější, tím nepřesnější.

anonym

Ahoj Kelt, přesnost kuchyňských vah záleží na maximální hmotnosti, kterou snesou, zpravidla platí čím vetší je tato hodnota, tím je přesnost váhy menší. Například opravdu kvalitní váhy například v obchodech mají na 1 kg odchylku 0,001g. U obyčejných vah je také dosti důležité správné rozložení hmotnosti, nejlíp na těžiště (střed měřící plochy).

dochy: v obchodech nemají váhy za 5 kč

Dochy

Co se podívat do návodu? Očekával bych přesnost ±5g. Bohužel pokud to v tom návodu najdeš tak budeš jeden z mála. Málokdo z výrobců spotřební měřící techniky vůbec ví jak by parametry měřidel udávat. Zpravidla napíšou přesnost 1g což je ale ve skutečnosti rozlišení a skutečná přesnost je výrazně horší.

Určitě bys měl nechat váhu pár sekund po zapnutí nechat v klidu, většina vah se pár sekund táruje. Zpravidla je v té době něco nezvyklého na displeji (buď poblikává 0.0 nebo něco podobného)

USERR5: Chci vidět běžnou váhu v obchodě s váživostí několik kilogramů, jak dokáže jablka zvážit s přesností na 0,001 g. Pokud se nemýlím, tak taková přesnost je dosažitelná v laboratoři a dost možná je i výzvou pro Český Metrologický Institut (jakožto úřední instituce poskytující službu kalibrace měřidel v rámcí republiky)