bolak

Jaká je přesná definice slova „obšancovat“?

A jak vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Obšancovat – nespisovný výraz – pojistit proti neúspchu , též oblehnout., ohradit se.

Slovník nespisovné češtiny

Jungmannův slovník uvádí významy

„obemřežiti (mříží ohraditi), obezdíti, obmeziti, obmeznikovati, obřežiti, ohraditi, oplaňkovati, oplotiti, ošancovati, otarasovati, otýniti, ozákopiti, ohraničiti, omeziti, obeduiti a četná jiná. Poznamenáni i. Dle obdoby složených „omnožiti,“ „odvojiti," „otrojití," „ob většiti," „oceleti "

Původ slova
„od šance 2 – zast. ‘opevnění, hradby’. Z něm. Schanze tv., původně asi ‘otep dříví, hrubý košík ap.’,jak je doloženo v něm. nář. (opevnění se zpevňovalo dřívím a proutěným pletivem). Další původ nejasný
.
Srovnej :skanzen, skansen ‘národopisné muzeum pod širým nebem’. Ze švéd. skansen ‘hradby’ (srov.  :šance2) podle místa, kde bylo ve Stockholmu r. 1891 založeno první takové muzeum.“

Jilří Rejzek Etymologický slovník

Přidáme-li předponu o- či ob-, tak je význam jasný.

Poznámka
„Jiná je šance 1 – příležitost, naděje na úspěch, všanc. Přes něm. Chance tv. z fr. chance ‘(šťastná) náhoda, štěstí’ a to z vlat. cadentia ‘padnutí’ (v zúženém významu ‘padnutí hracích kostek’) od lat. cadere ‘padat’.“