Avatar uživatele
annas

Jaká je historie narkózy?

Prvním anesteziologem byl zřejmě Bůh, když uspal Adama (???) a z jeho žebra stvořil Evu.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, panenka, anonym, vagra, rynek878 před 4207 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
rynek878

Prvopočátky anesteziologie spadají do starověku. V Egyptě a Sýrii používali lékaři odvary z opia a mandragory k potlačení bolesti.
V Českých zemích se dějiny moderní anesteziologie začaly odvíjet 8. února 1847, kdy Celestin Opitz podal éterovou narkózu v nemocnici Milosrdných bratří Na Františku v Praze. Byl mezi prvními, kteří v Rakousko-Uhersku začali s pokusy s éterovou narkózou na zvířatech; posléze ji zavedl do klinické praxe.
První anesteziologická oddělení byla v naší zemi založena po 2. světové válce v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, v nemocnici v Krči, v Brně u sv. Anny a v roce 1955 se obor stal samostatnou medicínskou disciplínou.

link:

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/A nestezie

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

16. října 1846 se v posluchárně bostonské nemocnice v USA konala další z řady veřejných chirurgických operací určených odborným zájemcům. Tentokrát však nechal operující lékař John Collins Warren předem oznámit, že předváděný zákrok proběhne bezbolestně, s použitím zcela nové "narkotizační" metody. Zvědavost mezi přítomnými se mísila s nedůvěrou. Často bylo slyšet skeptické názory. Copak je něco takového vůbec možné?

Zdroj: http://oko.yin.cz/5/narkoza/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Po Bohu narkózu výrazně používali muži v pravěku. Místo mnoha slov (moc mluvit se tenkrát neumělo), dárky se nekupovaly a nevyráběly a taksvoji budoucí ženu uspali dubovou (dřevěnou či kamennou)narkózou a odnesli ji do své jeskyně. Ta narkoza byla nutná, protože žena při smyslech by do jeho kutlochu jinak nevstoupila.
Dnes je to napak - ženy svým úsměvem, pohledy, pohyby těla dokonale dokáží omámit leckterého muže, že ztratí soudnost a rozum (tedy pokud nějaký má), což při slabší narkóze je celkem normální.

Zdroj: život

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví