zjentek

Jaká historicky nejnižší teplota byla kdy naměřena v ČR?

Vím, že podobný dotaz už zde zazněl, ale co když mezitím byla ještě větší zima? Tož asi tak.

Nejlepší odpověď
annas

http://www.in­foglobe.cz/za­jimavosti/vite-ze-extremni-pocasi/

"Nejnižší naměřená teplota vzduchu na našem území byla naměřena v Litvínovicích (391 m) u Českých Budějovic dne 11. února 1929, a to –42,2 stupně Celsia.

Únor roku 1929 byl na většině území ČR nejchladnějším měsícem 20. století. Mezi další příkladná místa může sloužit i vysoko položená šumavská planina mezi Kvildou a Horskou Kvildou.

Na Jezerní slati v blízkosti Kvildského potoka byla 30. 1. 1987 naměřena nejnižší teplota a to – 41,6o C."

Vypadá to, ž stále platí. – údaje je z roku 2016
http://www.lu­kasdrnek.estran­ky.cz/clanky/re­kordy/ceska-republika.html

Z roku 2017 jen kolem 30. stupňů na Šumavě
https://ct24.ces­katelevize.cz/do­maci/2337340-teploty-v-noci-

V roce 2018 byla mírná zima, to si ještě pamatujete.

Další odpovědi
aliendrone

Nevím, pořád se to mění. Jisté je, že to bude ve „Společných laboratořích nízkých teplot“ spadajících pod Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a Fyzikální ústav Akademie věd České republiky. ;) :D :D

Drap

Litvínovice u Českých Budějovic, 11 února 1929 naměřeno –42,2 stupňů celsia.

EKSOT123

Jedna věc je, co bylo naměřeno a druhá, co naměřeno mohlo být. Píšu to proto, že mí kámoši se jednou vypravili za extrémních mrazů spát na Velkou jizerskou louku. Vyhrabali si ve sněhu obydlí,… mám od nich o tom pěkný článek na několik stran. Ale jde o to, že ve čtvrtek 2. 2. 2012 bylo oficiálně naměřeno na Jizerce jen – 31°C, ale stanice na VJL,zřejmě nebyla v oficiální meteorologické síti (byl jsem u ní, je na VJL u břehu Safírového potoka) ukázala –40,3 °C. Oni spali hned u ní a průběžně sledovali teplotu.
Tedy rozdíl skoro 10 stupňů.

zjentek

Území ČR.