Brozma

jaká chemikálie se nachází v chladícím okruhu lednice?

Zdarec lidi, chtěl bych se na něco zeptat. Jestli máte doma lednici tak jste si možná všimli trubek potaženými žebry kde se chladí kapalina v okruhu která poté vše uvnitř lednice chladí. Zajímalo by mě co je to za chemikálii(tu která proudí v tom chladícím okruhu lednice). Vím že to dříve byl Freon ale ten byl zakázán a dnes se používá jiná chemikálie ale jaká? To nevím. Jinak vám děkuji předem za odpovědi

Nejlepší odpověď
brillant

kompresorová – izobutan (R600a)
absorpční – amoniak (čpavěk) nebo propan-butan, propan

Další odpovědi
zjentek

ty směsi, vznikající po montrealském protokolu http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mon­trealsk%C3%BD_pro­tokol , můžeš klidně nazývat freon. Když do toho půjdeš hluboko, najdeš podvody na lidstvo a ozon, viz měkké freony atd. ,)
http://ekolis­t.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/nahrada-freonu-a-freonovych-technologii
Doplňuji:
myslel jsem hluboko chemicky ,)

cochee

Anglická wiki uvádí tyto náhrady dřívějších freonů, používané v ledničkách a automobilových klimatizacích:
HFC-23 (CHF3); HFC-134a (CF3CFH2); HFC-507 (1:1 azeotropická směs HFC 125 (CF3 CHF2) a HFC-143a (CF3CH3)); HFC 410 (1:1 azeotropická směs HFC-32 (CF2H2) a HFC-125 (CF3CF2H)).