Schluker

Nevsiml jsem si, ze by u nas byla nejaka zasadni nezamestnanost. V clanku mi chybi informace o tom, jak vypada zamestnanost v ostatnich odvetvich energetickeho sektoru.

_Bůh_

Zaměstnání je pro blbce, normální lidi žijí z renty a dividend. Nejsme rozvojová země, abychom vstávali do práce a dělali rukama.

Ametyst

Když přijmeme fakt, že zdaleka nejvíc CO2 emituje sama příroda, nejlepší krok k zaměstnanosti je, aby firmy zaměstnance pořádně zaplatily. Jenomže světem frčí trend “cheap labor”, levná pracovní síla. Což také podporuje migraci.

Drap

V naší republice je opačný problém. Neni dostatek pracovníků pro celou řadu odvětví.

Beno

Nevím, jaké jsou celkové ceny elektřiny jednotlivých typů zdrojů. Ceny jsou pokřiveny dotacemi.
Při výrobě jedné MW v hnědouhelných elektrárnách vznikne asi 960kg emisí CO2. Je to skoro tuna, což odpovídá jedné emisní povolence . Těžbu i emisní povolenky dotuje stát.
https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Uhl%C3%AD

Beno

V ČR skoro žádné obnovitelné zdroje nejsou. Podíl výroby el. energie např. ve větrných elektrárnách je asi 0,9%. Skoro 80% el. energie se vyrábí v uhelných a jaderných elektrárnách.

Schluker

A to je nejaky problem? Nebo o co jde?

Beno

Je to problém, spalování uhlí vytváří emise CO2. Musí se za ně platit drahé emisní povolenky 90€ za 1 tunu vypuštěného CO2. Zvyšuje to cenu el. energie.

Schluker

Jiste mi tedy prozradite, jake jsou naklady na 1MWh dle typu zdroje. Samozrejme kompletni naklady, takze je potreba neodecitat dotace. Ja nevim kolik to je, docela by me to zajimalo, kdyz to podle vas ma takovy dopad do koncovych cen.

Beno

Uhlíková stopa jednotlivých zdrojů podle typu. Emise CO2 na výrobu 1 MW při spalování uhlí jsou asi 1000kg. To je jedna emisní povolenka. Emise CO2 při spalování zemniho plynu jsou zhruba poloviční.
https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Uhl%C3%ADkov%C3%A1_st­opa
Celkové náklady jednotlivých zdrojů el. energie. Náklady na výstavbu JE Temelín byly 100 mld. Kč. Předpokládané náklady na dostavbu JE Dukovany jsou 250–300 mld. Kč.
https://www.vut­.cz/www_base/zav_pra­ce_soubor_verej­ne.php?file_id=68694

Schluker

To jsou velice zajimave a naprosto nesouvisle informace 😉 Kdyz teda tahame nahodile z klobouku – jak byste resil vykonovou nestalost OZE?

Beno

V bakalářské práci je vypočítána cena el. energie za 1kW. Chybí zde započítané náklady na stavbu jaderného úložiště 111mld. Kč Potom bude vycházet u starého Temelína cena za1 kW asi 1,37 Kč. U nové dostavby 1200MW instalovaneho vykonu při ceně 250–300mld. za jaderný blok 3,17– 3,56 Kč/kW.
Některá OZE jsou již stabilní, bioplynové stanice, vodní elektrárny. Nestabilní OZE mohou stabilizovat také kogenerační jednotky v kotelnách (místo plynových kotlů) na zemní plyn, bioplyn, vodík, dřevoplyn se zásobníkem plynu, teplé vody. Baterie k ukládání el. energie. Také by muselo být více přečerpávacích vodních elektráren. Vyrábět z přebytků el. energie vodík, synteticky zemní plyn.
Elektrická energie se může také ukládat do stlačeného vzduchu. Není to jednoduché.