Anett85

Jak zvládnout výchovu, rady jak se chovat, co pomůže u syna s ADHD, porucha soustředění, impulsivita?

Vaše již vložená otázka

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/adhd-hyperaktivita-zkusenosti-rady

Jak zvládnout výchovu, rady jak se chovat, co pomůže u syna s ADHD, porucha soustředění, impulsivita.je medikovan,

Odpovědi
nyjono

Nevím odkud jste, ale pokud je syn medikován, měl by ošetřující lékař i poskytnout další info.
Na netu je spousta různých článků, tam asi rady budou lepší než tady.

Zkuste najít (nebo založit) skupinu maminek v okolí bydliště, kde si můžete vzájemně rady vyměňovat a i jinak pomáhat.

Jak bojovat s ADHD svépomocí
Pokud hovoříme o ADHD, hovoříme o poruše nepozornosti s hyperaktivitou. Jedná se o dědičný neurovývojový syndrom, s nímž se bohužel potýkají zejména děti mladšího školního věku. Samozřejmě nemoc nepostihuje jen děti, postihuje také dospělé ženy i muže. Dětští pacienti se v průběhu dospívání učí s nemocí žít, učí se ovládat své chování.

Dospělí s nemocí bojují jinak, hůře. Z aktuálních průzkumů vyplývá, že nemoc postihuje zhruba tři až pět procent školních dětí, většinou se jedná o chlapce. Ti jsou oběťmi nemoci nejčastěji.

I když je život s ADHD poměrně složitý, je možné nemoc snášet, je možné se s ní naučit žít. Pokud vy nebo někdo ve vašem blízkém okolí s nemocí bojuje, máme pro vás několik tipů a rad, jak s ADHD bojovat svépomocí. Nejdříve si ale zmiňme, jak probíhá léčba tohoto obávaného onemocnění.

Jak probíhá léčba ADHD
Odborníci se shodují na tom, že léčba nemoci ADHD vyžaduje především komplexní přístup. Projevy nemoci se během léčby zmírňují, a to nastavením správného režimu. Správný režim u dětí je synonymem denního rozvrhu a vyučovacích metod. Ať už se léčí dětský nebo dospělý pacient, je nutné se obrnit trpělivostí a tolerancí, nutná je také vytrvalost.

Léky se v případě léčby ADHD předepisují jen psychiatrem. Dětem se často předepisují léky, jako je argenum nitricum 15 CH, což je lék pro neklidné dítě, taktéž se předepisuje rhus toxicodendron 151 CH, který ulevuje od neklidu při spánku.

Jak bojovat s ADHD svépomocí
Aby se nemoc dobře snášela, musí vynaložit úsilí i samotní pacienti. Doporučují se bylinky, které příznivě ovlivňují pozornost a podporují činnost lidského mozku. Bylinkami myslíme třeba žen-šen nebo případně i výtažky z listů ginka.

S nemocí se naučíme žít, pokud využijeme všechny pomůcky, které máme k dispozici. Můžeme využít například nákresy pro děti, seznamy nebo diáře, pomáhat nám mohou i upomínky. Při nemoci ADHD se musí hodně odpočívat, nepřepínejte se, dopřejte mozku oddech.

Léčba ADHD
Slovo léčba se v souvislosti s poruchou hyperaktivity a pozornosti neužívá. ADHD totiž není nemoc. Nedá se tudíž léčit. Lze pouze snižovat nežádoucí projevy a posilovat kompenzační mechanismy, tedy způsoby, jakými se s nemocí člověk učí žít. Zvládnout syndrom ADHD chce trpělivost a hlavně spoustu času. Vyžaduje navíc spolupráci dítěte, rodičů, školy i lékařů. Zkrátka všech osob v okolí dítěte.

S nápravou by se mělo začít včas a systematicky. Její metody pak musejí být nejen efektivní, ale také zábavné a různorodé, aby upoutaly pozornost dítěte a neodradily ho. U dětí náprava spočívá hlavně v úpravě denního rozvrhu a výchovných i vyučovacích metod. Je také vhodné upravit pracovní prostředí tak, aby se eliminovaly podněty vedoucí k nesoustředěnosti.

U dospělých je to velmi podobné, důležité jsou systematické návyky, relaxace a úprava životního stylu. Velmi účinná je také pomoc psychoterapeuta.

ADHD a léky
Léky předepisuje pouze psychiatr.

ADHD u dětí
Hyperaktivitu lze u dětí diagnostikovat nejdříve mezi 3. a 4. rokem života. Lékaři porovnávají chování dítěte s danými kritérii, přičemž potíže se musejí projevovat alespoň ve dvou z těchto prostředích současně:

ve škole
v rodině
v kroužku
mezi vrstevníky
Projevy poruchy navíc musejí trvat déle než šest měsíců a musejí se projevit před sedmým rokem života dítěte

Ametyst

Protože jídlo je naše pohonná hmota, vsadila bych na jeho kvalitu. Vlastně při žádné zdravotní poruše se nedá jíst cokoliv a kdykoliv.

Rokio

Chodit s ním k psychologovi. Pokud ten nepomůže, tak zvážit pomoc psychiatra (pro syna).

Edison

V zásadě: Pokud má dítě diagnosttikováno ADHD, jisgtě lékař sdělil, co dělat. Navíc existují erudované skupiny laiků na internetu, většinou rodičů, zabývající se těmito problémy. Tam bych se obracel. Na specializovaná fóra. Ne na forum všeobecné, kde se jen málokdy najde dostatečně schopný a znalý odborník – specialista na danou problematiku.