Filip84

Jak zvládaly panny, paní a dívky menstruační cyklus v dobách, kdy neměly placatý přístroj & menstruační kalendář?

Relativně brzy už mi bude 2×20, nějakou tu pannu, paní a dívku už jsem taky viděl, i s němi, ve vší počestnosti, spával (a vídám a spávám), a žádná z nich, arciť i měla placatý přístroj, neměla v něm menstruační kalendář.

Zde: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-byste-mi-doporucily-menstruacni-kalendar-myslim-aplikaci-v-mobilu

jsem byl, poněkud hystrionsky, poučen, že menstruační kalendář dokáže určit den, kdy cyklus ženě začne, a ona pak není nepříjemně překvapena, a pak poslán do zadnice, s čím se jako docela lehce naučím žít.

Nicméně, odpověď na svou otázku jsem nedostal.

Zmíněná paní neb dívka mi na to odpověď neposkytne, anžto si své žití bez toho kalendáře nedokáže představit, tak se ptám tady těch, kterých se to týká, a kterým se poněkud nepříčí tyto informace sdílet coram publicum:

  • používáte ten kalendář, je to co k čemu, dá se opravdu cyklus ženy předpovědět s přesností na den?
  • dokážete si představit své žití bez toho kalendáře, bylo by bez něj snazší, nebo naopak těžší, a z jakých příčin?
  • je to pro vás opravdu tak nepříjemná záležitost, jako pro zmíněnou paní nebo dívku? A, jestliže ano, dokáže vám v tom ten kalendář, na placatém přístroji, tak velmi silně pomoct? Já vím, že pro ženské je to „těžké období v životě lidským“, skrze hormonální změny, a tak vůbec, ale ani jedna, co jsem znal a měla officiálně diagnostikovánu hystrionskou poruchu osobnosti, kolem toho nedělala taková alotria, tady se mi až jeví, že to zmíněnou paní neb dívku na světě nebaví.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tyo, tak dnes po ránu jen DVĚ otázky (druhou střelil zjentek), na které se mi chce odpovědět alespoň „Chjo…“, jinak NIC! :(
Tudíž v důsledku vynucených okolností ti odpovím já, ač dotaz směřuje na babuchen (beztak ti zdejší „stará škola“ neodpoví, bo to jistě považují za poněkud žinantní) ;) :)

Ber tedy v úvahu to, že jde o čistě mužský pohled/zkušenost, bo vlastní PŘÍMOU zkušenost přirozeně mít NEMOHU. ;) :D :D

  1. Většina žen si vede nějakou formu MK, zejména ty, které se snaží otěhotnět (tam to může nabýt velmi PODROBNÉ formy). Ale asi tak čtvrtina to má takříkajíc „ve voku“. Tohle rozdělení ber s rezervou, bo mohu posuzovat jen z užšího okruhu žen, těch, které takříkajíc „mám ve voku“ já. ;) :)
  2. Protože pravidelnost periody je silně individuální, může to být pro některé doslova nezbytné. Znal jsem jednu, která menzes mívala TAK pravidelně (bez pardonu na den přesně 28 dní), že když jednou (nejspíše v důsledku cestování – časové posuny, jiná strava/podnebí) měla 2 dny zpoždění, tak stressovala o tom, že je v jináči. A naopak jiná měla takový „bordel v krámech“, že 14tidenní nepravidelnost (v obou směrech) byla běžnou normou (v případě zpoždění snad i déle). Takže je celkem pochopitelné, že nějakou evidenci si prostě baby vedou už jen z praktických důvodů. :)
  3. Rozvedl bych to, co Kazatel napsal až do diskuze, bo to mi z hlediska chlapa přijde jako EXTRĚMNĚ důležité. Je mi jasné, že pro tebe (potažmo většinu chlapů zde) to nebude novinka, ale málokterý si naplno uvědomuje její DŮLEŽITOST (byť mu zpravidla dojde empiricky postupem času, většinou ovšem až tehdy, když už to NENÍ až tak horké).

Stejně jako je individuální délka a pravidelnost periody, tak to platí i pro to, jak to žena prožívá. Jsou takové, se kterýma to v praxi „ani nehne“ (a nebýt nějakých domluvených signálů – typicky nenápadná značka či heslo v nástěnném kalendáři, na který čučíš pokaždé, když usedneš za jídelní stůl nebo tak něco, tak bys ani nevěděl, kdy „jahody přijdou“) a jiné, které už týden PŘED do sebe sypou Spasmoveralgin apod. po hrstech, aby „to přežily“.

Že je důležité nenaplánovat „rekreační víkend u vody“, návštěvu akvaparku apod. v nevhodný termín – to je zjevné. Nicméně i když už za mých mladých let (a počítám že mnohem dřív) chlapi znali z životní praxe vztah mezi stádiem periody a náladou partnerky, tak většina tomu nepřikládala nějakou zásadní důležitost (včetně mě). A i když nějaká teoretická výuka ve školách byla, tak tohle se vůbec neprobíralo a řeči u piva na toto se omezily na „eh, v klidu, má krámy“. A každý věděl o co jde, nicméně žádnému ve skutečnosti NEDOCHÁZELA DŮLEŽITOST této skutečnosti. Prostě jsme věděli/chápali, že ta fajn baba se jednou za měsíc změní na pár dní v nepříjemnou harpyji tím způsobem, jako že jednou do roka přijde období, že bude z nebe běžně padat sníh, no.

Jenže DOSAH jsem si nedal do souvislosti, tudíž vznik malicherných a doslova IDIOTSKÝCH konfliktů a potíží je nasnadě. A přitom stačí TAK MÁLO – jednak VĚDĚT (hlídat si to!) KDY se to blíží a druhak si díky této vědomosti to alespoň ráno párkrát zopakovat „máme krámy, máme krámy, máme krámy“ (případně i častěji, pokud je třeba), zkrátka tak často, abys IHNED věděl, odkud vítr fouká a ne že ti to docvakne až „po chvíli“ (to už bývá pozdě). Věř mi, že tohle je rada, která má cenu ZLATA (a slatííššško je můj miláááášek, to snad každý ví)!!! :)

Nechci menzes nějak dramatizovat, jak je dnes u hysterických feministek běžné (ty mívají krámy asi tak 3,5 – 4 týdny měsíčně), je to venkoncem pro KAŽDOU ženu běžná součást života, ovšem pokud tohle období chlap v partnerském vztahu skutečně akceptuje a přiměřeně zohlední (především vyšší mírou trpělivosti a asertivity), tak doslova „kope zlatý důl“! Tedy – u normálních bab, hypermoderní gendero-babochlapy mezi ženy nepočítám. ;) :)

Tož to jsem chtěl na toto téma kváknout, TŘEBA se to nějakému mlaďochovi bude v životě hodit. :)

Další odpovědi
da ny

Naši předkové rozuměli přírodě. Vše se řídilo podle Luny.
Úplněk, Novoluní atp. Domnívala jsem se , že v době „dostupných informací!. kde kdo ví, že ženy obvykle „jedou na 2 party“. Naši mužští kolegové to vypozorovali (setkala jsem se s tím(, před 40 lety ;D
Žena, která je vnímavá (dnes informovaná) i muž, ví. Ví, že se během menstruačního cyklu ženy mění hlen (/řídký, hustý) a tedy, kdy je nepravděpodobné, že u nechráněného styku, téměř „nehrozí možné těhotenství“.
Roční období a Měsíc, střídající se znamení, Úplněk, Vám přece napoví. Kdy se ostříhat/oholit, aby kštice/vous nerostl rychle. Kdy stříhat vlas, aby rostla lví hříva. Kdy kácet dřevo, které dobře hoří. Kdy dřevo na stavění pecí, mostů a pilířů, které ve vodě dlouho vydrží. Kdy uříznout vánoční stromek, aby nepadalo jehličí (ústřední topení nebylo v panelácích), vydrželo do dubna.
Věděli, kdy zasít na kořen, kdy na nať. Žádný kalendář, nikdo nepotřeboval.
Věděli, kdy se lépe hojí rány, kdy provádět chirurgické zákroky. To měli v malíčku již staří řekové.
Jediný problém, které ženy, během menstruace „řešily“, byly gaťky a výstelka, na zachycení krve. Ty chudé to měly horší (sehnat nějaké vhodné látky, plátno, které musely ty chudé přepírat a sušit). D
Slunce – hodiny, čas.

Dochy

Pokud zvládneš, že jsem chlap:
Samozřejmě to jde i bez toho. Ale: jednak lze plánovat jisté aktivity (sport, sex, …), jednak je přehled vhodný pro sledování zdravotního stavu – zvláště pokud třeba daná dáma zrovna chce, či nechce otěhotnět… V případě jakýchkoli potíží v dané oblasti se ji lékař bude ptát na podrobnosti. A stejně jako přešli různé diáře, deníčky, hospodské kecy apod do elektronické podoby, zaučeně existuje elektronická verze této služby.

Kazatel

Jako chlap to asi nedokážeš nikdy pochopit. Ale věz, že pro určení data početí a plodné dny je tato pomůcka nenahraditelná, mimo to, stejně jako plánovací kalendář ti to pomůže lépe „zmenežovat“ čas, plány i co sebou tahat navíc.

Ostatně, ty asi nechodíš na gyndu a nejsi nucen odpovídat, kdy byla a jak dlouho trvala poslední menstruace, viď? Teplotu v pipině si asi taky neměříš a nechceš si zapisovat do svého pracovního diáře, ne?

A jak to zvládaly dřív? Kdy dřív? Myslíš když si to psaly do deníčku, nebo dělaly čarky nad futra, případně si tam šouply kus hadru, či krví smáčely pravidelně pole, popřípadně byly stále v tom? Naštěstí doba již pokročila.

led

Na také detaily sa v dávnych časoch ľudstva nepozeralo. Bol to údel žien. Pokiaľ chcete vedieť bližšie, pozorujte prírodu, začítajte sa do spomienok cestovateľov u „prírodných“ národov. Ešte v časoch európskeho stredoveku to bol trest Boží za hriech spáchaný pramatkou Evou v Edene „Nejedzte plody Stromu poznania“.
Kalendáre a vedomosti spolu so starostlivosťou o zdravie ženy prišli oveľa neskôr.

zjentek

Svět člověka je v současnosti slabý. Jedině bez přístrojů a pomoci se rodí a přežívají silní jedinci. V prozápadním systému již takových netřeba. Žijeme v době, kdy veřejné uznání získávají pouze čekající s nataženou dlaní a s přístrojem. Čím dále je dlaň slabocha natažena a placatý přístroj dražší, tím váženější člen/sdružení. Dej si do kontextu s otázkou 🤷‍♂️

Filip84

Tak já děkuju za informace, v každém případě jsem se dozvěděl, proč je důležité mít kundodeník (už jenom proto, že ke kundozpytu mám nové slovo!), no a na to, jak vedly holky kundodeník před placatými přístroji, a jestli jim ten placatý přístroj nějak významně usnadnil život (subjektivně), se budu muset zeptat jinde, no. 🙂

Ale ono to není na škodu, vůbec si nestěžuju, pokud tu dotyčnou znáš osobně, tak ta vypovídací hodnota je vyšší. Až to zjistím, dám sem vědět!

led

aliendrone, na etapy som preslabikovala ten váš vedecký rozbor, teda Kozmomudrc! len zírám, čo sa na tých vašich trojhviezdných školách učíte…
Ale aspoň nepíšete ako známy pozemský učenec Filip nežný elaborát o produkcii banánov a zjavnom vplyve menštruačných vložiek na city mužov…

aliendrone

led>>> Ó svůdná velitelko rojů o Valpuržině noci, páč si nejsem jist (ne)ironičností Vašeho komentáře, tak podotýkám, že tohle jsem projednou myslel VÁŽNĚ.

Jinak přirozeně sdílím názor Filipa84 o bohužel zatímní existenční nutnosti špatné a obecně nedostatečné varianty druhu Homo sapiens (žen, bez kterých by chlapi vymřeli). Ale již se blýská na lepší časy. Techniky klonování (jakkoliv oficiálně zakázané) a genové manipulace jdou mílovými kroky kupředu, stejně tak robotika (viz nedávná otázka paula1), což předznamenává brzký zánik nanicoidních tvorů ženského pohlaví (doposud k přežití lidstva nezbytných). ;) :)
Jsou dokonce namístě i spekulace o tom, zda-li pak nenastane na Zemi OPRAVDOVÝ RÁJ (komunismus HADR!), ale nechci se nechat strhnout předčasným optimismem. Doufám, že si mi podařilo ve Vás zasít přinejmeším NEKLID, pokud ne rovnou STRACH! (Je jasné, že to bude znamenat i konec Vašich potměšilých rejdů!) ;) :D :D

Filip84

da ny: On cyklus byl, až do začátku 20. století, považovaný za nemoc. Ale to je zase jiná „nemoc“. Já jsem si to tak nějak myslel, že největší starost, za Husáka, byla sehnat vložky! 🙂

da ny

Filip84
Já měla na mysli hlubokou historii :) třeba i Středověk, Baroko, První republiku ;D
Já jsem za Husáka něměla problém koupit v drogerii menstr. vložky. Pouze v jednom roce, podobně jako WC pejpr. Vyhořela fabrika…. , zboží se prodalo do ciziny. Nevěř všemu co se píše, filmuje a vypráví (podle toho kdo).
Fakt je, že byly „prkna“, vatové a echt dlouhá prkna v nemocnicích na gynekologii, ve sterilizačním bubnu. Pak přišly s lepítkem a nepropustné.
Banány jsme měly každý rok d prosince i listopadu, do dubna. Někdy s frontou. Tak dobré a kvalitní banány dnes na pultech nejsou. Také není oč stát. Z palmy si ho neutrhnu a to co sem přivezou….V zásadě je to swinstwo plné plísní, alergizující a pro děti do 3 let i s jinými možnými následky. Játra také trpí. Měla jsem je ráda v ten vánoční čas). Chutnají mi i dnes, ale konzumuji zřídka v určitém stádiu zralosti.

Filip84

da ny: Banány, mandarinky, Medvědí Krev, nebo lovecký salám, to si pamatuju, že bylo. No ale vložky jsem ve 3 – 5 letech nevěděl, co to je – jistě chápeš. 🙂

Ty banány Ti vysvětlím, protože to z práce znám: je to o ceně, princip je podobný, jako v dokumentu Cena riflí (2012).

Banány pěstuje pěstitel banánu v různých rozvojových zemích: největšími producenty banánů na světě je, sice, PLC a Indie, ale prakticky nic nevyvážejí, takže všecky banány, co se k nám dovezou, jsou z Indonésie, Brazílie či Ekvádoru. Nejvíce banánu se k nám, nebo obecně do Evropy, dováží z Ekvádoru.

Problém:

#1 Pesticidy.

Tlačíme cenu dolů, zatímco v roce 1989 stál 1 kg banánů Kčs 26.00, dnes je korunově levnější, pokud je v akci, což je prostě bisarní. Té ceny lze dosáhnout skrze několik „opatření“, z nichž jedno je hojné chemické hnojení. Produkce banánů je nejtoxičtější z produkcí plodin určených ke konsumaci lidmi (více pesticidů se používá pouze na bavlnu). Na 1/2 ha plantáže se, v průměru, použije 15 kg pesticidů a stříkají se z letadel v průměru 45× ročně, tj. prakticky každý týden. Nejpoužívanější pesticid je paraquat, u kterého je prokázána souvislost s bronchitis, metabolickými poruchami i Parkinsonovou chorobou. Místní bydlí, často, v okolí plantáží, takže si ten chemický koktejl náležitě „užijí“. Z 26 látek, které se na banány stříkají, 18 není v UE povolených, nicméně, většinou z UE pochází!

Do toho se trsy banánů balí do pytlů, aby se do nich nepustili škůdci, a do těch pytlů se vstřikují další pesticidy. Ty, sice, obvykle slupkou neprojdou, nicméně namátkové kontroly zjistily, že určité množství banánů nadlimitní obsah pesticidů vykazuje.

#2 Levná pracovní síla.

Tlačíme-li cenu dolů, je samozřejmé, že nejvíce to odnese rozvojový zemědělec, nejméně přeprodejce v Německu. Aby rozvojový zemědělec produkci, za ty peníze, vůbec zajistil, zaměstnává děti, tedy, banány jsou zatíženy velkým podílem dětské práce.

#3 Vodní a uhlíková stopa.

Práškování, nákladná přeprava přes moře, a pak kamiony do velkoskladu u nás, kamionu do skladu obchodního řetězce a kamiony na prodejny. Velká uhlíková stopa, největší z ovoce.

Banánovník je vytrvalá rostlina, která plodí cca 30 let, ale aby plodnost neklesala, musí se hodně zalévat, no a hnojit, půda je tím pak ale, po těch cca 30 letech, absolutně vyčerpána.

#4 Uživatelské preference.

Na krámě se rozlišuje sedm stupňů zralosti banánů, poslední dva znamenají slevu, a ten poslední stupeň znamená, že ty banány zákazníci, tak z 80 – 90%, umučí, jak je furt berou do rukou, otáčejí, a pak házejí zpátky. S tím nic neuděláš. U banánů jsou šílené odpisy, které se ale neřeší, protože v každé krabici je cca 2 kg nadváha, takže jsou všichni spokojení.

Banány chodí v krabicích (ty každý zná), a v nich jsou zabaleny v igelitu, ve kterém je dozrávací pesticid (i v těch „BIO“), takže pokud dojdou zelené, tak se prostě počká, akorát se to nesmí rozbalit, pokud dojdou ale ve stupni zralosti 5–6 (hodně žluté, a pak začínající cukernatění), tak se musí okamžitě otevřít, a co nejrychleji s nimi na krám, a zlevnit.

Většina lidí preferuje banány tak ve stupni 4–5. Pokud jsou zelené (a pokud jiné nejsou, musí na krám zelené, něco tam musí být), tak se moc neprodávají, a jak jsou „přezrálé“, tak sice něco koupí, ale je z toho velký odpad.

Aby se dala cena držet, dneska, na cca Kč 30.00 / kg (bez akce!), no tak to musí být chemický cocktail, který vyrábějí děti a „nevolníci“, jiná možnost není. Banány a rohlíky jsou nejotáčenější Artikel na krámě, snad všude.

da ny

JJ, mně stačí 10 ks banánů v roce. Zemědělcům z rozvojové země moc nepomáhám :/ Zdraví si díky finanční dostupnosti, dále „huntovat“ také nebudu :)

Filip84

Dobře, však tady ten babinec není úplně samá fosilie, jako. No, to je jedno, každopádně „fosilie“ už to mají za sebou.

aliendrone: Buď jsem vnímavější, nebo mám štěstí na typ ženských, ale já jsem nikdy, kolem toho, takový Theater nezažil. Ženské, totiž, obecně mají ty hormonální pochody mnohem, mnohem složitější, a hlavně téměř úplně jiné, než my, takže těch příčin, proč se chová „rozhozeně“, se může najít vždycky dost. Ale já se poptám holek, počkej, různě po kšeftech, jestli mají na „hárání“ v placatém přístroji speciální program!

Zadělat na sviště je jasné, to vím, to si píšou, pomalu, i kdy byly čůrat, pokud se nedaří.

Takže si docela běžně ženské vedou nějakou krámovou agendu, mají na to, buďto, jako Hujer „zvláštní sešit“, nebo třeba oučetní na to má program v počítači a jiné na to mají aplikaci v placatém přístroji? To se musím poptat! 🙂

led

Filipe Něžný, děkuji…
Krásavče, já věděla, že ženské jsou pro vás jenom nutný zlo pro dobro muže Pána lidstva. Teď je jiná doba, dnes již nevládne „Rýchlejší a mocnější bere všechno“. Žena již není tovar!
Vaše „fosilie“

Kazatel

P.S. Taková aplikace je výborná i pro muže, neb mu dává přehled o emocionálním rozpoložení partnerky a chceš-li, též odpověď kdy něco bude a případně „kam“ to bude.