DeadMiss

Jak zjistit kolik stupňů má voda v rychlovarné konvici bez teploměru, když znám vstupní data?

Jak zjistit kolik stupňů má voda v rychlovarné konvici bez teploměru, když znám příkon konvice a objem a měrnou tepelnou kapacitu té vody? A jak je to s nejistotami? Najdu někde vzorce nebo postup? Děkuji

Nejlepší odpověď
mosoj

Chybí ti dvě maličkosti. Účinnost a ztráty! Na všechno jsou vzorečky.

Další odpovědi
Kelt

Jaká vstupní data? Dáš do konvice vodu a zapneš. Když voda začne vařit, tak se automaticky vypne konvice. Jsou konvice, kde se dá nastavit teplota varu od 50 do 100, s dělením po 5 nebo 10 stupních. Ale když máš obyčejnou konvici, můžeš si změřit čas, za jak dlouho se ohřeje minimum nebo maximum a z toho si můžeš udělat časovou závislost pro určité množství vody a danou teplotu. Takže po několika měřeních bys třeba zjistil, že když naliješ 800 ml, tak za 130 s to má 75 °C. Vzorce – aby voda začala vřít, musí přijmout určité množství energie. U té vody to záleží na několika hodnotách a to musí dodat spirála v konvici. Vzorečky určitě najdeš.

Drap

Jak cce něco měřit bez měření. Každá jiná metoda bude jen odhad. Můžeš použít třeba profesionální termokameru, ale přesnou teplotu stejně nezjistíš.
ro výpočet uvádíš příliš málo informací. Příkon neni úplně rozhodující, každé zařízení může vyprodukovat o trochu jiné množství tepla. Kolik je přesně vody v konvici, jaká je okolní teplota vzduch a další.

Hlada

Q = c.m.(t2-t1)
c = 4 180 J/kg/K
1j = 1 Ws

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/M%C4%9Brn%C3%A1_te­peln%C3%A1_ka­pacita

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Schluker

Kelte, prosim o odkaz na konvici, ktera uvari vodu pri 59 stupnich, diky! 😁

Schluker

50 samozrejme..