Domca583

Jak žít život bez antidepresiv?

Dobrý den, zhruba před rokem jsem byla hospitalizována s klinickou depresí.Po odchodu z nemocnice mi Pan doktornaordinoval antidepresiva ze skupina MAOI, a až do nedávna jsem je brala. Rozhodla jsem se přestat i přes nedoporučení pana doktora, protože každý den mám pocit jak mi něco utíka,citím se jako zdrogovaná a že jenom přežívám místo žití.
Tak jsem se rozhodla se svými stavy poprat a vysadit je.
Dnes je 3 týden po vysazení a nevím co mám dělat,je to strašné.
Sedím 3 hodiny a promítájí se mi černé myšlenky,klidně celý víkend proležím v posteli,nechci se ani sprchovat,jis­t,občas mám pocit že vidím věci,které nejsou skutečné.Ale nejhorši je že vím jaké mám štěstí,že žiju v bezpečné zemi,jaký mame tady luxux,že mám krasniu zdravou dcerku a milujícího manžela..Mám takové chvilky ale nedokážu můj mozek přesvedčit.Citím se jak uvězněná ve svém těle.Chci být dobrou mámou pro mou dcerku.Chci ji dělat úsměv na tváři jako ona mě.Chci si užívat se svou rodinou.Chci být dobrou manželkou pro mého muže.

Vím že velká většina populace trpí depresemi,tak chci poprosit někoho kdo si tím prošel a přestal užívat antidepresiva jak se vrátil do normálního života.
Omlouvám se za pravopis,a moc děkuji za jakékoliv odpovědi.

Nejlepší odpověď
jirka F

Drap(mosoj)mají pravdu pokud jsi je vysadila sama velmi riskuješ,pamatuji jak jsem uvažoval před 10 lety než jsem začal brát antidepresiva(cca:9 let po této době velké zlepšení).Anti­depresiva neberu jen proto protože je už nepotřebuji a i lékař tak uznal a žije se mě dobře ale prostě je to velmi riskatní bez doporučení lékaře nedělej to!†‼

Další odpovědi
mosoj

Na lékaře kašleš a zde hledáš pomoc. Tohle bylinky nespraví!!!!!

Tobymezajima

Jestli je ti bez nich takhle, tak je potřebuješ. Zase je začni brát. A nevysazujou se ze dne na den, ale postupným snižováním dávky. Začneš je pulit, pak čtvrtit atp.

ivzez

Domčo,

zaslouží si Vaše dcera zdravou maminku
a Váš manžel zdravou manželku?

Odpovíte-li alespoň na jednu z mých otázek »ANO«,
pak se řiďte radami a pokyny svého ošetřujícího lékaře!
Neriskujte svévolným bojkotováním léčby!

anonym

protože s tímto nemám osobní zkušenost mohu se jen dohadovat jaké pocity to musí být, se kterými v těch stavech bojujete, vůbec si netroufám to posuzovat. Mozek je bohužel pěkně složitej prevít a my do něj neumíme ani doktoři neumí zasahovat nijak cíleně, umí jej v jistých ohledech tlumit, umí jej léčit šokem asi jako když nakopnete starou televizi a doufáte že se tím rozběhne 🙂 někdy ano, no často ne. Přesto ale zkuste své obavy sdílet s těmi, kteří se vám snaží pomoci a to jsou právě ti doktoři. Když jim to takto vyložíte, mohou navrhnout režim ve kterém dávkování sníží, zkrátka se vám budou snažit najít nejlepší řešení z těch která jste ochotna akceptovat. Nemyslím si že je dobrý nápad, jejich snahu zcela bojkotovat, ať už příjdete s jakýmkoliv stanoviskem k jejich zvolené formě léčby, oni se vám budou každopádně snažit pomoci, i kdybyste jim k tomu sama nedávala mnoho prostoru.

Jiří Bohumil

  • „každý den mám pocit jak mi něco utíka,citím se jako zdrogovaná a že jenom přežívám místo žití“.

Vše co popisuješ jsou průvodní jevy, jež antidepresiva a antipsychotika často, bohužel, navozují.
Z mé zkušenosti – žádné emoce, nic tě nezajímá, nic tě nebaví, netěší.
Já je nebral vyloženě na depresi, i když jsem ji, částečně, také pociťoval, ale na snížení bolestí při fybromyalgii. A to 10 let.
Ale podle Tvých dalších vět, Ty ještě nejsi ve stavu, kdy by jsi je mohla vysadit.
Asi bude nutno se k nim opět vrátit a po nějaké, ne krátké době, postupně a pomalu zkoušet snižovat dávky.
A pokud se bude stav opět zhoršovat, znovu trochu přidat.
Léčení endogenní deprese a pak postupné ubírání léků na ni, je „trať na dlouhé míle“. Někdy to trvá i mnoho let.
Souhlasím s Jirkou F a Tobymezajima. A je to i má zkušenost .
A postupné „vysazování“ je nutné velmi pomalu, u některých léků půl roku i rok.
Ale s ukončováním to budeš muset zkoušet sama, doktoři tomu „nakloněni“ nejsou, Ti si nás udržují a na opravdovém vyléčení (většinou) moc zájem nemají.
Hodně záleží na konkrétní osobě lékaře a jeho přístupu.
Já měl štěstí, ale taky jsem se musel „hecnout“ a poprat se s tím sám.
A doktorku postupně přesvědčit, i když s tím moc nesouhlasila, že už léky nepotřebuju.
A důležité je také, aby jsi, pokud možno, co nejméně přenášela své problémy na partnera a rodinu a rovněž jeho vztah a pochopení k Tvé nemoci.
To že něco „chceš“, je dobře a je důležité, jako motivace pro tvé vyléčení.
A neztrácej naději, dá se to zvládnout! Akorát to někdy dlouho trvá. 😉
Já dnes anti… nebru, ale bolesti se mi opět vrátily. ☹ Ale „žiju“!