Avatar uživatele
Bronzový

Jak zde na Zemi vznikla voda ?

Určitě nejde jen o tu pitnou.
Kdy a co bylo impulsem vzniku tohoto procesu.
Kdy asi tak gradoval ?
A dnes vody stále přibývá ( všeobecně ), nebo je tomu naopak ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

1. VODA VZNIKLA NA PLANETĚ ZEMĚ PŘED 4 MILIARDAMI LET. 2. VZNIKLA OCHLAZOVÁNÍM PLYNNÝCH ČÁSTIC A SLOUČENÍM KYSLÍKU A VODÍKU. 3. VODA VYTVOŘILA OBROVSKÉ MOŘE A OCEÁNY, KDE VZNIKL PRVNÍ ŢIVOT. 4. STALA SE DOMOVEM NEJDŘÍVE JEDNODUCHÝCH ROSTLIN, POTOM I DROBNÝCH ŽIVOČICHŮ. 5. POKRÝVÁ 2/3 ZEMSKÉHO POVRCHU. 6. VĚTŠINA VODY NA PLANETĚ JE VŠAK SLANÁ, SLADKÉ VODY JE JEN MALÁ ČÁST. 7. VODA SE VYSKYTUJE VE TŘECH SKUPENSTVÍCH: kapalné známe velmi dobře – z mytí, koupání, kdyţ prší a kdyţ máme ţízeň; 8. pevné – dělá radost v zimě těm, kteří rádi lyţují, sáňkují a bruslí 9. a plynné – vidíme, kdyţ se mamince kouří z hrnců. 10. PÁRA VZNIKÁ PŘI VARU VODY ZA TEPLOTY 100°C, ALE TAKÉ ODPAŘOVÁNÍM VODY ZA KAŢDÉ TEPLOTY. 11. LED ZAČNE VZNIKAT PŘI POKLESU TEPLOTY NA 0°C. 12. NA ZEMI JSOU MÍSTA, KDE JE VODA STÁLE ZMRZLÁ. 13. A TAKÉ MÍSTA, KDE JSOU VELMI HORKÉ PRAMENY A PÁRA Z TĚCHTO PRAMENŮ SE DOKONCE VYUŢÍVÁ K VYTÁPĚNÍ. 14. V PŘÍRODĚ NEUSTÁLE PROBÍHÁ KOLOBĚH VODY: 15. VODA SE VYPAŘUJE Z MOŘÍ A OCEÁNŮ, ŘEK A POTOKŮ A JAKO PÁRA STOUPÁ VZHŮRU K OBLOZE. 16. TVOŘÍ MRAKY A MRAČNA, ZE KTERÝCH OPĚT V PODOBĚ DEŠTĚ NEBO SMĚHU PADÁ DOLŮ NA ZEMSKÝ POVRCH. 17. PO POVRCHU STÉKÁ A ČÁST VODY SE VSAKUJE DO PŮDY. 18. POD ZEMSKÝM POVRCHEM SE PODZEMNÍ VODA SHROMAŢĎUJE A VZNIKAJÍ I VELKÁ PODZEMNÍ JEZERA KVALITNÍ PITNÉ VODY. 19. NA POVRCH ZEMĚ VODA OPĚT VYVĚRÁ PRAMÍNKY A PRAMENY. 20. TY SE SPOJUJÍ DO POTŮČKŮ, POTOKŮ, ŘÍČEK A ŘEK, KTERÉ SE NAKONEC VLÉVAJÍ DO MOŘÍ A OCEÁNŮ. 21. VODA POD ZEMÍ PROSAKUJE I VRSTVY PŮDY PLNÉ NEROSTŮ A HORNIN. 22. KDYŢ PROSAKUJE ZEMINOU, KDE JE HORNINA VÁPENEC, VYTVÁŘÍ V PODZEMÍ JESKYNĚ S KRÁPNÍKY. 23. VODA VYTVÁŘÍ V PŘÍRODĚ MNOHO KRÁSNÝCH MÍST A ZÁZRAKŮ, JAKÉ BYCHOM MY-LIDÉ VYTVOŘIT NEDOKÁZALI. 24. CO PRO NÁS ZNAMENÁ ZNAČKA H2O? 25. JE TO MOLEKULA VODY, SLOŢENÁ ZE DVOU ATOMŮ VODÍKU A JEDNOHO ATOMU KYSLÍKU. 26. JE TO OPRAVDU ZÁZRAČNÁ LÁTKA, KTERÁ DÁVÁ NAŠÍ PLANETĚ ŢIVOT. 27. ŢIVÁ VODA, KTERÁ UMOŢŇUJE VŠEM ROSTLINÁM, ŢIVOČICHŮM A LIDEM ŢÍT NA ZEMI.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Předpokládám, že voda vznikla sloučením vodíku a kyslíku.
Doplňuji:
Komety? S ohledem na celkovou hmotnost vody na zemi se měly co otáčet.


Avatar uživatele
Bronzový

Vody samozřejmě nepřibívá, jak by mohlo. Voda na Zemi byla nejspíš donesena z okrajů Sluneční soustavy pomocí komet. Pitné vody je fakt minimum a naopak je jí v rozvojových zemí nedostatek.


Avatar uživatele
Stříbrný

Vodu přinesly komety. Jednou za čas (v rozmezí pár miliard let) prolétají prostorem, a přinášejí na planety vodu, i se "zárodky života" :D


Doplňuji:
Lamalam (..co otáčet), to zní, jako kdybys tomu nevěřila:DDDDDDD


Avatar uživatele

7 denní božská operace - nejspíš alchymie,pak už jen přírodní "reciklace".


Avatar uživatele
Bronzový

Astrofyzika v současnosti předpokládá, že voda nevznikla na Zemi. Voda, tedy H2O, vznikla chemickou reakcí v akrečním disku nově se utvářejícího Slunce. Nějaká voda mohla být i na Zemi v době, kdy se Země utvářela srážením asteroidů a planetál, ale protože mladá Země byla rozžhavená, tato voda se vypařila. Dnešní voda se na Zemi mohla dostat až v době, kdy měla Země dostatečně chladný povrch. Předpokládá se, že se sem dostala v asteroidech a kometách. V dané době asi byl prostor sluneční soustavy ještě plný takových objektů, aby na Zemi mohly dopravit množství vody, jaké je tu dnes. Někdy se mluví o období velkého bombardování. Ovšem nikdo z nás u toho nebyl, že? ;-)

I v dnešní době mohou meteory přinést na Zemi nějakou vodu, ale nebude to významné množství. Množství vody na Zemi se tedy výrazně nemění. Ovšem s oteplováním planety, zvláště stoupne-li výkon Slunce, bude vody ubývat. Vypaří se z moří, pak z atmosféry - jak tomu možná bylo na Marsu.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Lamalam

Agneta > zjisti si, jaká je celková hmotnost vody na Zemi. Je to 1,4 *10^21 kg. Kdyby jedna kometa přinesla 1 miliardu tun (což je docela dost), tak by takových komet muselo přiletěl 14 milionů.

Avatar uživatele
Stříbrný

Agneta

Quimby >>>

"Pitné vody je fakt minimum a naopak je jí v rozvojových zemí nedostatek"

Pitné vody je na Zemi dostatek, ale v "rozvojových zemích" je jen moc lidí(a bude jich stále víc) :DDD
Problém je tedy "v sexu", a né v množství vody:DDD

 

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 789
Zlatý annas 588
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 379
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 279
Zlatý marci1 276
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 188

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.