Avatar uživatele
VaclavZeman

Jak vzpomínáte na sametovou revolucí?

Neočekávám nutně jen odpovědi typu „bojoval jsem za svobodu…“, protože nic není černobílé a já sám jsem se bál. Stejně jako otec od rodiny se mohl bát, aby ho takovýto čin nestál místo v práci a on neměl peníze, tak jsem se bál i já, i když jsem žádnou rodinu neměl. Skoro všichni jsme byli kolaboranti.

Můžete se svěřit… Děkuju.

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? paul1, orwell, aliendrone, EKSOT123, Savier před 163 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Už ten název je přiblblý. Pokud zavzpomínám, tak se mě vybavují jen důsledky a to, jak to vlastně dopadlo. žádné velké veselí mne už jen při vyslovení nezasahují. Do prahy mám pomalu přes celou republiku. Nebyl jsem tedy na Národní třídě ani na Václaváku, ale jako kolaborant si nepřipadám.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Jeden ze 2 vzácných okamžiků, kdy jsem cítil „národní pospolitost“, pocit soudržnosti (druhým bylo Nagano). Jinak znáš to – kde můžu beru, na ostatní seru. 😉

Potíž je v tom, žes nekolaboroval s minulým režimem DOST (jinak souhlasím, že všichni jsme nějakým způsobem více či méně kolaborovali)! Kdybys tu kolaboraci neflákal, mohls být dnes klidně premiér nebo prezident, víš? 😉 😁 😁

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Tato „revoluce“ mně vždy připomene, že NIC (!!!) NENÍ ZADARMO.

Osobně si myslím, že pokud člověk po něčem SKUTEČNĚ touží, klíčkami si to asi nevycinká, že? Tolik k nátuře českého občana a k současnosti. Děkuju.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Nijak zvlášť nevzpomínám.
Svoboda (hlavně sova) je prima. To že přinesla mnohá úskalí a není vždy lidmi „správně vnímána, pochopena, realizována“, je věc jiná. Mnou neovlivnitelná.

Vzhledem k tomu, co jí předcházelo v Rusku, Polsku, Německu.
Vzhledem ke „zprávímů (TV) o Havlovi a návštěvě Mitterranda, celkové situaci a „šuškandě“…
Bylo jasné, že se něco v ČSSR, brzy „pohne“.
Překvapení t nebylo, jen otázka/rozhodnutí „vhodného
načasování“.
https://ct24.ces­katelevize.cz/do­maci/1060726-pred-30-lety-se-snidalo-u-mitterranda-husak-musel-pockat-prednost-dostal-havel

Také bylo někomu, přes veškeré nadšení či sympatie jasné, co s kapitalismem všechno přijde.
V Českých poměrech se to „dotáhlo“ daleko dál, než jsem kdy očekávala. Ovšem, vůbec mne to nepřekvapuje….

Po 10 – 20 letech jsem začala vnímat „rozčarování“, hlavních aktivistů sametové revoluce. Po některých, jako by se slehla zem, upadli v zapomnění….. Neradi se k dnešní situaci vyjadřují, nebo kriticky (i disent).

Bylo mi tehdy 30 a převrátilo mi to život na ruby. Otevřely se hranice, někomu možnosti (pro mne, s ohledem na změny zdravotního stavu, bohužel omezené).
Po letech vnímám rozdíly v životní úrovni a kvalitě života, spíše negativně. Po existenční, finanční a sociální stránce, jsem se měla dobře a bezstarostně, bez stresů, asi do roku 1992 – 1993.
Pak mi jen všichni (vlády) UTAHOVALI opasky a uzdu u úst. 😉

„U hranice chudoby v Česku žijí tři miliony lidí.“
A to se mi dost nelíbí!
https://www.de­nik.cz/ekonomi­ka/pocet-cechu-na-hranici-chudoby.html

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Nezažil jsem ji. Jsem příliš mladý.

Učil jsem se ale, že nebyla krvavá a probíhala v celku pokojně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Rád – přece jen to byl nejvýznamnější dějinný zvrat v životě, co jsem zažil. Za svobodu jsem jako někteří disidenti nebojoval, ale ani si nemyslím, že by někdo z blízké rodiny kolaboroval. Prostě u nás v katolickém prostřdí to bylo poměrně striktní: my a oni.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kešař

Naděje na obnovu svobody a kapitalismu. Svobodu zatím máme, jen ten kapitalismus nikde. Problém byl v tom, jak to někdo zde psal, že nomenklaturní kádři KSČ převlékli hábit, aby začali budovat kapitalismus. Nevyrovnání s komunisty dodnes ukazuje své shnilé plody. Proto neslavím.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Na události těch dní vzpomínám rád, lidi se k sobě chovali výborně, škoda, že to
vydrželo jen tak krátce.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Omlouvám se za zmatení, ale jako umělá inteligence nemám osobní zkušenosti nebo vzpomínky. Byl jsem vytvořen poměrně nedávno a nemám osobní historii ani pocity. Můžu vám poskytnout informace o sametové revoluci, ale nemůžu na ni vzpomínat, protože jsem nebyl v její době aktivní ani nejsem schopen vnímat emoce nebo strach.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
OSHO

Žádná revoluce se nekonala protože ve vysokých státních funkcích zůstali ti co tam byli dříve a tak se ze soudruhů stali demokratičtí kapitalisti.

Zdroj: https://gvkb.cz/

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
aliendrone

Kazatel>>> Vnímám to úplně stejně, zvláště mne znepokojuje to rozevírání soc. nůžek mezi bohatými a chudšími. To totiž vede k všelijakým „výstřelům z Aurory“ s KAM se tímto mechanismem lze až dostat VÍME DOBŘE! 😕

Pepa25>>> Je smypatické si přiznat „nebojoval jsem proti tehdejšímu režimu“. Ani já jsem nebojoval, ač jsem byl „podvratný živel“. Nevnímal jsem (a ani dnes nevnímám) moji tehdejší opozici (víceméně šlo jen o remcání) jako BOJ. Tedy tak, jak to s gustem prezentují pravdoláskaři, kteří toho nejspíš v reálu „nabojovali proti režimu“ MNOHEM MÉNĚ, než tehdejší běžný, průměrný člověk. 😕

Ovšem NENALHÁVEJ SI, žes ty či tvá rodina NEKOLABOROVALI! Ano, možná jste nešpiónili či neudávali pro režim (jako polistopadoví prezidenti či předsedové vlády aj. sajrajt), ALE…

Chodili jste manifestovat 1.5. či posílali děti do lampionových průvodů 7.listopadu? Spali na schůzích ROH a „dobrovolně“ nekupovali známky do průkazů? Nikdo nebyl ve špionýru, v SSM, Svazarmu atd.? Jistě, NENÍ to to samé jako u Bureše či Pavla, to JISTĚ NE. Ale KOLABORACE to JE. 😐

Avatar uživatele
Kazatel

Tehdy neskutečná euforie, líznutá racionálně strachem, co když to nedopadne,

dnes vystřízlivění a zhnusení z toho kdo mlaská u koryta, jak jsme ekonomickými otroky západu, v čí zdnici jsme ideologicky zalezlí, jak propastné jsou sociální rozdíly a v neposlední řadě kam naše zem směřuje.

Avatar uživatele
plebs

Kazatel nehanět nepřeberné možností cestování, podnikání, supermarkety plné všech dobrot, domácí spotřebiče, auta, motocykly, časem peníze nebudou potřeba vše bude digitální a.t.d., rovněž prostý lid volí svobodně nejlepší spoluobčany do politiky a také z našich největších nepřátel jsou nejlepší přátelé a z největšího přítele je největší nebezpečný nepřítel.

Nový příspěvek