Avatar uživatele
barnajka

Jak vznikly výrazy ~harampádí~ a ~haraburdí~?

Nejde mi o význam slov – vím, co znamenají.
Já jen, že obě ta slova mají stejný základ -hara-
Znamená to něco? A co je potom to „mpádí“ a „burdí“? :))

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? anonym, Berušinka, iceT, Kerberus, chudst, dědapetr, anonym před 4630 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Dr.Axl, děkuji. Máte pravdu, zajímám se o tuto problematiku, slovo harampádí mně ale dalo opravdu zabrat.

Harampádí je slovo spisovné, haraburdí – pojmenování pro stejnou skutečnost (krámy, veteš,l opotřebované věci)j – slovo hovorové.
Objevuje se v nářečích. Je zvukomalebné.

Jinak k původu. Haraburda, haraburdí – původem z německého slova Trödel: (kramář).

Poznámka. Kdybychom slovo rozložili na hara a burda, pak hara = hle, ejhle. Burda – jeden z významu břemeno (opět původ z němčiny).

Původ slova haram-pádí je složitější. Stsl. haram = prohřešek, stsl. pád(í) – jedním z osmi významů tohoto slova jsou trosky, zbytky, sutiny…
Proto by se dalo vysvětlit posunutím a přenesením významu. Staré „zbytky“ něčeho jsou jakýmsi prohřeškem proti normálu.

V. v. a etymologický a stč. slovník.
Doplňuji:
Uvedla jsem jednu z možných výkladů. Třeba to bylo jinak…

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Barnajko, malá přátelská rada, otázky podobného rázu doporučuji vkládat do 19. hod. večerní, do kdy úřaduje jediný povolaný jazykozpytec Kerberus.
Takhle si budeš muset počkat až do rána, my ostatní jí nelezeme do zelí a ona zase do toho našeho.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
barnajka

Dr.Axl: Nevadí – však Kdo si počká, ten se dočká ;)
Ale děkuju za radu, určitě se jí budu pro příště řídit. Díky díky – a dobrouuuu! :)

před 4630 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek