Complex

Jak vzniklo sousloví „svatý pokoj“ a „svatý klid“ a kdy to vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o přenesené významy od příd. jména svatý = naprosto dokonalý, žijící ctnostně atd.

Takže svatý klid i svatý pokoj = úplný, dokonalý, "naprostý: s. mír, klid; podobně mít od něčeho s. pokoj, nemusit se o to starat; "atd.

Podle SSJC

--
Kdy vzniklo, těžko říct, v době, kdy se objevilo náboženství. Třeba podle přikázání : „Pomni, abys den sváteční světil“ – takže žít v klidu, nehřešit, nepracovat ..

Další odpovědi
Edison

Svátost je také nedotknutelná. Čili svatý pokoj může také znamenat nedotknutelný pokoj… Čili jednak velmi kvalitní, hluboký a taky nedotknutelný klid.