bolak

Jak vzniklo spojení „přitažené za vlasy“?

Nejlepší odpověď
annas

Krameriuv slovník uvádí:

Něco za vlasy přitáhnouti, germanismus záměnou za české: přes přívozy něco vléci, přes pařezy váleti.

Ve stejné monografii se uvádí příklady: " Děvoráub zamýšlí tchána za vlasy k srdci svému přitáhnouti!"

Při dohadování: Již řvete a sápete po obličeji. A k čemu to? Tím si ještě pohoršíte! Tak jsem jednomu jonáku v Syzrani tři dni hledal hluboko vniklou kulku, a také jsem ji našel.. Již jsem ji táhl stříbrnou ne sprostou vidličkou, a on? Přitáhl mne za vlasy." „Nuže, co potom?" „Tak jsem kulku nechal .

Hněvsa se uvázal na provazy, a ostatní spolupasáci museli jej tak jako Lutoslava za vlasy přitáhnouti a dolů do studné pustiti.

Význam slova vlasy – pokrývka hlavy, vlasům něco podobného, tenké vlákno z pevného materiálu tvořící součást udice, vlasec, žíně.

Takže původně šlo o skutečné vlasy, jimiž se něco přitahovalo, vleklo. Dnes přeneseně jako něco náročného, někdy nesnadného, nadneseného, obtížného atd.

Doplňuji:
Upřesňuji formulaci.

Všechny možnosti „přitažení za vlasy“, ktré jsem zmínila, se dají považovat za nepřirozené, nepravděpodobné, vynucené, nesmyslné stejně jako dnes málo známé české úsloví o přívozu a pařezu.

bolak

annas: já myslel že přitažené za vlasy má význam něco jako že je to něco šílenost nebo bláznivina prostě přes čáru, teda alespoň tak jsem to vždycky slyšel používat..

„to už je trochu přitažený za vlasy nemyslíš?“ jako že „tak teď už jsi to trochu přehnal, nemyslíš“ (prostě že někdo něco zahnal do extrému), takže ono to tak není?

annas

Ale je. Napsala jsem jeden z významu nadneseného (to se dá brát jako šíleného), ale i původní významy byly trochu jinak. Jenže něco obtížného, náročného můžeš brát i ironicky. Záleží na kontextu.

Někdy ne a ne něco naskočit.