dust8

Jak vzniklo sousloví, že je něco tzv. „na dlouhé lokte“?

Nejlepší odpověď
annas

dělat něco na dlouhé lokte, trvá mu to celou věčnost, synonymní, srov. udělat něco — (velmi Opakem je tento zastarávající frazém-idiom (dále jen frazém), realizovaný jako vyjádření okolnostního významu ‚rychle‘, popř. dalších blízkých významů, je svědectvím metaforické konceptualizace světa v naší mysli. Zjišťujeme na něm, jak člověk přemýšlí o světě a jak ho prožívá. Pro jeho život je charakteristické vysoké tempo. Srovnání s dobou, po kterou by trvalo říci jednoslabičné slovo švec, jež představuje podle kombinace souhlásek a samohlásek pátý nejčastější typ slabiky v současné češtině, se pěkně vyjadřuje právě frazémem než bys řekl švec. Je pravděpodobné, že volba slova švec souvisí také i s jeho konotacemi (švec rychle pracuje, potrhlý švec apod.)

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?lang=en&ar­t=7964

Toto slovní spojení na dlouhé lokte se prý u nás rozšířilo díky Bibli, kde se v páté kapitole Proroctví Zachariáše proroka říká: „Vidím knihu letící, jejíž dlouhost byla dvadcíti loktů a širokost desíti loktů“.

Proroctví Zachariášovo očekává druhý příchod Krista, ale dobu neuvádí ani neví, určitě bude delší než je délka lokte a s překážkami. .

vl. zdroje. Vyslechla jsem vysvětlení v nějakém pořadu. Už si ,přesně nevzpomoínám, zda v roizhlasovém nebo televizním. .

Další odpovědi
Drap

Loker je délková míra, která nebyla všude stejná. Takže na dlouhé lokte, že je to delší než běžně.