Complex

Jak vzniklo slovo „zazobaný“?

Existuje i slovo „zazobanost“ jako vlastnost?

Nejlepší odpověď
annas

"Zazobaný ve významu ‘bohatý’ je již u Jungmana, nejspíš od zazobati se ‘přejíst se’

Dďobat, poďobat, poďobaný, vyďobat. Expr. Snad zkřížením  zobat a ďubat = klovat.

J. Rejzjk Etymologický slovník

Stejně jako pták zobe, klove semínka, až má dost. Tak stejně se člověk přejídá, až má dost. Už tehdy se uvádělo jako pejorativní – zobat = jíst, žrát: Zobal jako holub, všechno, co se před něj dalo.

Později se význam posunul – zazobaný je ten, kdo je zbohatlý, zámožný, bohatý. SSJC

Předpona za – se u toho slovesa používala ve významu pro vyjádření veliké nebo přílišné míry děje, dopuštění se chyby. Když se někdo za-zobe, tak zobe moc, přes míru.

Existuje i podst. jméno zazobanost = . expr. zámožnost, zbohatlictví
SSJC

Další odpovědi
hapiky

zobal, zobal, zobal až se zazobal…