zjentek

Jak vzniklo slovo kotec a proč jej používáme ve spojení s psím zázemím (boudou)?

To bude spíš pro nějaký koty, ne?

Nejlepší odpověď
annas

"kotec ‘menší chlívek ap.’. Stč. kotec ‘budka, kupecký stánek’, polsky . kojec (ze
st. kociec.
.Psl.kotьcь je zdrobnělina od *kotъ (stč. kot ‘bouda pro trhovce’), jehož další
souvislosti nejsou zcela jasné.
Asi příbuzné s avestou. kata – ‘místnost, komora’
(vykládá se i jako převzetí z íránštiny.), nápadně blízká slova jsou i
vgerm. jazycích (angl. cot ‘kůlna, stáj’, cote ‘kurník, kotec’), jejich vztah k slov.
slovům však není jasný .

Někteří spojují i s lat. casa ‘chatrč, bouda’ a ir.cathir ‘město’ od ie. *kat- ‘plést’".

J-. Rejzek: Etymologický slovník

V. Machek uvádí, že finské kotus lovecká bouda je původní.význam. Patří sem i avesta kata = komora, sklep.

Nedá se říct, že slovanská slova jsou gemánštiny ani obráceně.

Ale dá se říct, že je to prastaré slovo neznámého původu. Z něho vzniklo jinou cestou i naše slovo chata, chatrč.