ivzez

Jak vzniklo slovo důchodce?

Má slovo důchodce něco společného se slovesem chodit?

Nejlepší odpověď
annas

Důchod – staročeský doloženo jen dóchod = výsledek. Německy Erfolg. Nynější význam „příjem“ je od střední doby. Je i v ruštině jako dóchod.

Důchod je to, co člověku dochodí – dochází = příchází.

V. Machek Etymologický slovník

Dů-chod-ce – od dů-chod – to od dó-chod-it. Další hlásková změna – duo-chod – dů-chod.

Další odpovědi
Bičiště

Výraz „důchodce“ je odvozený od starého českého účetnického výrazu „důchod“.
Důchod v účetním pojmu znamená pravidelný přírustek na majetku. Jedná se o čistý výnos z určitého majetku. Zaměstnancům kteří se zabývali správou příjmů se kdysi říkávalo „pan důchodní“. Byl to vlastně účetní, který spravoval např. příjmy podniku. Takže osoba – důchodce je někdo, kdo pobírá dílek z vytvořené hodnoty – pravidelně mu dochází . V současné době je důchod dílkem z úhrnného společenského produktu, na kterém se člověk – důchodce podílel.

Rokio

důchodce = osoba, která pobírá důchod

Když se nad tím tak zamyslím, tak by dané slovo mohlo znamenat, že si daný člověk chodí pro důchod, tzv. pravidelně chodí na úřad sociálního zabezpečení pro vyzvednutí dané částky.

poznámka: Jedná se pouze o můj osobní názor.

ahold

Mě se tohle označení nelíbí. Starším lidem by se mělo říkat senior. Cítím to tak, že slovo důchodce je spíše sociální zařazení.
Mladí lidé se také neoznačují jako pracující.

zjentek

Já teda nejsem annas ale já v tom slově jako takovým spatřuji více dluhů, než chození.

Mc Merkurion

… no samozřejmě že to má něco společnýho s chůzí >>> přeci důchodci nosily důchodky (boty) a podle nich se jim říká důchodci … správně odpověděl Bičiště >>> otázka zněla na důchodce a ne na důchod, ale toho si asi vůbec nikdo nevšiml …

annas

Mercurion-

Špatně jste četl, uvedla jsem důchodce jako odvozené slovo od důchod., které má svůj plvodní význam.

Bičiště má pravdu jen v tom, že uvedl stejně jako já, že důchodce souvisí se slovem důchod.

Ale někdo to slovo vymyslel. Myslíte, etymologové neznají původ slova,? Přece účetnictví vzniklo mnohem později než slovo důchod.

Jeho význam se později rozšířil. Stejně boy důchodky vznikly mnohem později.

Npište autrům slovníku, že nemají pravdu, že existují lepší vysvětlení původu.

annas

Ad Bičiště,

neuvedl jste etymologii, odkud se vzalo slovo důchod. To, že je to nějaký přírůstek adt. ., je význam slova důchod, nikoli jeho původ.

ivzez

@Ahold

→ o lidech v mladém a středním věku se hovoří
jako o lidech v produktivním vě­ku.

Slovo „pracující“ podle mne není synonymem mladého
člověka, protože mezi pracujícími lze najít lidi (s výjimkou
dětí) všech věkových kategorií → včetně důchodců.

ivzez

@Ahold → já to mám naopak.

České označení důchodce (= člověk požívající některý druh důchodu) přijde
mnohem vhodnější než senior (= starší) → to mi přijde vysloveně dehonestující.

Minimálně proto, že invalidní a pozůstalostní důchody poměrně často
pobírají i hodně mladí lidé. Např. sirotčí důchod pobírají děti, mladiství
(žáci) a mladí lidé (studenti).

Pokud by šlo o věkové vymezení, je mi milejší označení
starý pán/stará paní nebo stařec(stařeček)/sta­řen(k)a.

Rokio

ivzez: Asi jsem odpověděl špatně. Tato moje odpověď byla čistě subjektivní. Za svoji chybu se omlouvám.

ivzez

Rokio,

to nevadí. Důchodci si někdy pro důchod opravdu chodí sami,
jen na na OSSZ (ta důchody nevplácí hotově), nýbrž na poštu.

Jinak se přikláním k odpovědi Annas → důchod je podle mne
částka, která člověku chodí na účet nebo poštou.

zjentek

A já bych postupem evoluce slovo důchodci nahradil slovem dlůchodci, popř. dlůhodci.