Putin

Jak vzniklo příjmení Jiřího Hanzelky?

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ji%C5%99%­C3%AD_Hanzelka – Nějak si to spojuji se jménem Hanz, ale nevím jistě 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Dobroslava Moldanová v knize Naše příjmení uvádí tento původ.

Základem je příjmení Hanza – domácká podoba křestního jména Johannes.

Dále pro rozlišení držitelů jména použity různé přípony – takže např. Hanzal, Hanzalík Hanzlík, Hanzelka atd.

Původ se netýká jen zmiňovaného Jiřího, ale i dalších jedinců podobného příjmení.

Jinak křestní jméno Jiří . " První verze výkladu jména ho spojuje s řeckým slovem „géorgos“, to je složeno ze slov „gé“ („země“) a „érgon“ („práce“). Jméno se dle tohoto výkladu překládá jako zěmědělec, „rolník“ také „pěstitel nebo „vinař“. Další teorie výkladu jménu přikládá staroslovanský původ, bylo by pak odvozeno od ruského slova „jurkij“ s významem „mrštný“, „hbitý“ či „obratný“. Obě teorie výkladu se ve jménu Jiří mohou prolínat"
http://svatky­.centrum.cz/svat­ky/jmenne-svatky/jiri-114/
.
Doplňuji:
Zase jsem klikla dřív.

Druhá možnost, kterou uvádí D. M. – z příjmení Hán, Hána – opět z osobního jména Johannes, německá podoba hebrejského jména Jochánán = bůh je milostivý, česká podoba Jan;

Třeté varianta – někdy se uvádí i z německého obecného jména Hahn = kohout.

Takže ze jména Johannes vzniklo nejméně 50 variant příjmení

více diskuse

Další odpovědi
gecco

Z něměckého Hans, stejně, jako třeba příjmení Hanzlík…
😉
Viz – http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=6121

anonym

Vývoj příjmení v Českých zemích

Příjmení se někdy vyvinulo z příjmí nebo tzv. jména po chalupě. Historické přídomky neoznačovaly místo narození dotyčného, ale původ rodu (tak se např. Mikuláš Dačický z Heslova nenarodil v Heslově, ale v Kutné Hoře).

Povinné používání příjmení v českých zemích zavedla císařovna Marie Terezie. Tehdy si židé museli zvolit německé příjmení, nebo jim bylo určeno (často složené, jako Hauptvogel, Rothschild, Frühauf apod.). Jména jim byla určována často podle domovního znamení domu, v němž bydleli, nebo jejich místního původu (Taussig, či Taussinger – pocházející z Domažlic, německy Taus), jinde náhodně (dostávali také posměšná příjmení).