Radomír.cz

Jak vzniklo pohoří Jeseníky?

Hory

Nejlepší odpověď
annas

Území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky patří podle geomorfologického členění do geomorfologické provincie Česká vysočina, její krkonošsko-jesenické soustavy, Jesenické podsoustavy. Převážná část území leží v geomorfologickém celku Hrubý Jeseník s podcelky Keprnická hornatina, Medvědská hornatina a Pradědská hornatina. Okrajově zasahují do území celky Zlatohorská vrchovina (s podcelky Bělská pahorkatina a Rejvízská hornatina) a Hanušovická vrchovina (podcelky Hraběšickou hornatinou a Branenskou vrchovinou).

Pohoří prodělalo složitý geomorfologický vývoj. Bylo vytvořeno několika horotvornými pochody. Variským vrásněním koncem prvohor vzniklo pohoří středohorského rázu, které bylo již koncem prvohor dlouhotrvající denudační činností postupně sníženo a tato činnost vyvrcholila ve svrchní křídě až oligocénu vytvořením paroviny. Ve třetihorách se parovina začala vlivem dozvuků alpinského vrásnění zmlazovat. Celá kra Hrubého Jeseníku byla vyzdvižena proti kře Nízkého Jeseníku. Tak vznikl dnešní hlavní hřbet probíhající od Šeráku přes Červenou horu, Praděd, Vysokou holi na Pec. Celý masiv je trupového charakteru a v jeho vrcholových částech jsou zachovány zbytky holoroviny. Zvedání pohoří způsobilo silné oživení erozní činnosti vodních toků a vznik dnešních hlubokých údolí. Ta sledují tektonické linie, pruhy méně odolných hornin a spádové poměry území. Na prudkých svazích docházelo k vodní erozi, výsledkem byl vznik četných strží. Vyskytují se zvlášť v údolích Hučivé Desné a Branné.

Hřeben od MaršíkovaV době ledové se severský ledovec zastavil na severním úpatí pohoří. Chladné klima vytvořilo na vrcholech i svazích Hrubého Jeseníku četné periglaciální jevy, především polygonální půdy, skalní skupiny, kamenná moře a suťové proudy. V závětrných prostorách nejvyšších poloh Hrubého Jeseníku vzniklo místní horské zalednění. Přímým působením ledovce s teplou bází se vytvořil kar Velké kotliny. Některé další karoidy (Malá kotlina, Jelení žleb, Sněžná kotlina) byly modelovány nivací. Do postglaciálního období je kladen rozvoj jesenických rašelinišť.

Další pokračování najdete v odkazu
http://www.ry­marovsko.cz/kni­hovna-stranek/priroda-a-krajina/254-o-chranne-krajinne-oblasti-jeseniky.html

Další odpovědi
www

Pouze bez netu, z hlavy.
Vrásněním, stejně jako většina pohoří na tomto území.
Studium
Doplňuji:
Posledně ses ptal na Beskydy, je to totiž stejné.
P.S: dú řeš příště pomocí učebnice!

mosoj

Vulkanickou činností jako každé hory.

marci1

Viz Wikipedie „Pohoří“ – „Vznik horstev“ : http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po­ho%C5%99%C3%AD