autacek

Jak vznikla předpona „pidlo“?

Nejlepší odpověď
annas

Měl jste uvést příklad na slovo, kde je „pidlo“ jako předpona.

Vaše otázka proto nepřesná.

1. Existovalo slovo „pidlo“, které se objevuje jako část složeného slovo. – např. pidlooký/pidlooký. Je to výraz nespisovný, ve významu šilhavý, nářečně švidratý.

Vypadá to, že jde o výraz novější. Např.

" šilhavý kluk, jemuž se říkalo Pidlovokej, protože se otáčel na stranu, když se na vás chtěl podívat zpříma;" – Knoflíková válka

„A v neposlední řadě je to velké množství lexikálních prostředků s příznakem expresivity (šrajtofle, pidlovoký vítr, chlast, zoban, rejčáky…).“
http://www.aca­demia.edu/764189/Ml­ad%C3%A1_spiri­tu%C3%A1ln%C3%AD_po­ezie_devades%C3%A1t%C­3%BDch_let
--

  1. Významy slova pidlo jsem našla v Krameriově slovníku a dalších, ale vypadá to, že s uvedeným složeným slovem nesouvisí.
  2. Pidlo = Trinkgefáss, od píti píje – Trink, das Trinken

2." mně tu cosi pidlikuje = vrančí, žebře slov. pidlo – dutý sloup v rybníce, kterým voda „pídí," odtéká. Lašsky pichlať = mačkati (kočku) valašsky – píchnut: Všeci sa do stolice nepichnú (nesměstnají)."

Našla jem v jednom slovníku původ slova pidlooký .
Jak jsem napsala, jde o tvar nářeční.

„Slovo ne zcela jasné. Na jeho podobu patrně měly vliv formy pidravý, bidlooký, brdlooký.“
https://cja.uj­c.cas.cz/nove/hes­lo/1303

annas

Francoouzština slangu.

bigler (bigle) – šilhat, švidrat. Sloveso švidrat pochází z polštiny. Świdra – nástroj pro vrtání otvorů – vrták. Zde možnost asociace.

Na Vsetínsku i šfidrat.

lenkasvob

A co je to švidrnoch? Kulhavý, pajdavý.

annas

Odpovídá to slovesu švidrat.

Dívala jsem se do knihy Naše Příjmení od D. Moldanové, oprvdu souvisí se slovem švidrat, tudíž Švidrnoch = Šilhavý.