Jak vznikl název města Aš?

Nejlepší odpověď
annas

1. „Původ názvu Aš odvozujeme z němčiny, souvisí s německým slovem Esche – jasan. Byl tak původně nazván Ašský potok (zjednodušením z Asch-ach -"jasanový potok“), název asi vznikl přenesením názvu potoka na osadu vzniklou v jeho okolí. Český tvar Aš byl úředně stanoven teprve po roce 1854. "

http://cestova­ni.idnes.cz/tou­lky-ceskem-aneb-kde-se-prtaly-postole-fff-/po-cesku.aspx?c=A060804­_173407_igcechy_tom

http://www.roz­hlas.cz/plzen/ja­zykovykoutek/_zpra­va/o-puvodu-nazvu-zapadoceskych-mest-i--111857

2. .Jak uvádí marci1, jde i o jiný vznik názvu města. Etymologové se liší původem názvu od geografů., takže který původ je správný. Lipani se mají na Ašsko opět vrátit.

Název města vznikl z německého názvu ryby „lipana“ (německy „die Äsche“), který se objevuje ve znaku města.

„Rybáři chtějí na Ašsko vrátit lipany. Starý symbol, který dal městu jméno“
Zdroj: http://vary.id­nes.cz/lipan-podhorni-assko-rybari-symbol-duu-/vary-zpravy.aspx?c=A160907­_2271447_vary-zpravy_ba

Další odpovědi
marci1

Město Aš má ve znaku ryby-lipany, tudíž soudím, že správná odpověď je tato:
„V historických dokumentech je Aš nazýván také Ascha, Asche, ale první zaznamenané jméno je Aska. Název města vznikl z německého názvu ryby – lipana (die Äsche), který se objevuje ve znaku města. Někdy je jméno mylně odvozováno od německého slova Asche, což znamená popel. V němčině má název podobu Asch. Tento název byl jako oficiální používán až do konce druhé světové války, později paralelně s českou verzí Aš. V Německu se varianty Asch užívá dodnes (např. na dopravních informačních značkách apod.). Po vysídlení Němců z Československa, bylo rozhodnuto, že obce s německým jménem budou přejmenovány. Aš byla jen jedním ze tří obcí na Ašsku, která měla kromě německého názvu i český. I tak se uvažovalo o přejmenování (jako například u města Sokolov, které se česky dříve nazývalo Falknov nad Ohří). Jedním z návrhů byl název Dukla[14], který však nebyl realizován, a nakonec městu zůstal název Aš.“ 🙂

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A%C5%A1

marci1

Stále se tu doplňuje, opisuje. 🙂

annas

Neumím přece nic jiného než opisovat, i když jsem vás citovala a reagovala na vaši odpověď.

marci1

Myslím si, že reakce na moji odpověď patří do diskuse. 🙂