mysstik

Jak vysvětlit výraz „spagyrický“?

V Jungově Mysteriu coniunctionis jsem hned na straně 8 narazil na výraz „spagyrický“. Alchymie je spagyrické umění.

Nejlepší odpověď
seraphico

„Spagyrie je prastará alchymistická metoda, s níž se v rámci hermetického lékařství setkáváme již v dobách starověkého Egypta. Slovo spagyrie je řeckého původu, přičemž spao znamená vytahovat, rozdělovat či extrahovat a ageiro zase shromáždit, vázat či spojovat. Tyto dva zásadní kroky či operace jsou základem každé pravé alchymické práce. Podstatou spagyrie je vlastně oddělení tří základních filozofických rostlinných principů, kterými jsou sůl (Sal), síra (Sulfur) a rtuť (Merkur). Během této alchymistické metody tedy dochází nejprve k separaci, poté následuje proces čištění neboli purifikace a ve třetí fázi probíhá následné znovuspojení v čisté a zesílené podobě čili rekombinace.“

Zdroj: https://magazin­.biooo.cz/pri­rodni-kosmetika/pece-o-plet/co-je-vlastne-spagyricka-kosmetika/