Avatar uživatele
poa.li

Jak vysvětlit člověku, že pravda je v něm samotném a je zavádějící hledat ji u jiných?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, annas, vagra, hanulka11 před 4926 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Filozofická otázka, která souvisí s pojetím pravdy. Pravda subjektivní – tu, kterou mám já, pravda objektivní – nezávisí na mě. Pravda relativní – pravda částečná, pravda absolutní – podle teorie postmodernismu vlastně univerzální pravda neexistuje. (Třeba minulost – při jejím poznávání se objevuje stále něco nového – i to, se zdálo být absolutní (konečné).

Nebo pragmatická pravda – pravdivé je to, v čem spatřujeme užitek. Podle toho pojetí je pravda v každém člověku, ale je vždy opravdu užitečná? Ve jménu pravdy se dá i zabíjet…
A další pravdy …

Znova se vracím k postmodernismu, podle něhož pravda neodpovídá jen rozumu, ale i citu, intuici, pravdu musíme v každé oblasti vytvářet a posuzovat ji…

Proto každý člověk má svou pravdu subjektivní, mnozí jsou pragmatičtí. Vznik skutečnosti někdy opravdu nezáleží jen na nás. Proto je nutné svou pravdu konfrontovat s názory druhých a porovnávat ji, někdy i přistoupit na kompromis.

Na vaši otázku se nedá jednoznačně odpovědět, protože neznám vaše názory na skutečnost, jaký způsobem k ní přistupujete atd. Nebo třeba tzv. pravda vtomá …

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

Krátce:Těžko,velmi těžko.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Michal

Na to většinou přijde sám!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek