Kelt

Jak vysvětlit časté používání slova „pane“ v dabovaných filmech z angličtiny?

Filmy, které jsou přeloženy z angličtiny do češtiny, často obsahují oslovení :Pane!. Používá se to vždy, nebo existují pro to určité situace. Například mezi hodnostmi námořnictva, vojáků a policie se takto odpovídá nadřízenému. Pak tak mluví i sluha k pánovi. Ano, pane. Yes, sir. Ale žena takto s mužem nemluví, pokud se nejedná například o šlechtice.
Jak to vlastně je a co je správné? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Arne1

Myslím, že sis odpověděl sám. Situace které uvádíš, vyjadřují určitou podřízenost – vojenskou, pracovní. Žena s mužem – tam takovýto vztah není (pokud nejde o služku).

Další odpovědi
led

Je to podľa pôvodného služobného oslovovania anglickej šľachty nižšie postaveným a nešľachticom…
V USA toto šľachtické oslovenie prevzali aj do občianského života zjednodušili formou podriadený oslovuje „Pane“ nadriadený nižšie postaveného menom.
Ak mu dovolí oslovenie menom, je to akoby naša forma potykania, ale aj tu treba opatrne, pretože ich potykanie nemusí byť práve to naše potykanie. Je to len iný stupeň oslovenia.

Kepler

Je to projev slušnosti, úcty a podřízenosti. Na rozdíl od oslovení „soudruhu“.

Mc Merkurion

… vono se to prej používá i u nás v armádě (a nejen tam) namísto soudruhu …

Ametyst

V běžné řeči se „Pane“(sir¨) slýchá mnohem víc v Americe než v Británii.