dust8

Jak vysadit dveře svépomocí z pantů či je alespoň přizvednout, když člověk nemá moc sílu, aby je mohl namazat?

Už delší dobu nepříjemně vržou při otevírání a někdy tak zbytečně budím, když jdu v noci na wc, takže bych je namazal třeba sádlem, ale jak když sám nemám moc sílu a nechci s tím nikoho zatěžovat?

Doplňuji: Drap – To myslíš jelení lůj na potření? Ten tady mám, ale zase si říkám o jak moc lepší a dlouhodobější řešení to může být, než třeba to co doporučil Kepler a to vazelínu?
Prosím o doplnění odpovědí či přispěvek do diskuze k otázce. Díky.

Nejlepší odpověď
Kepler

Přizvednutí nepomůže, je třeba vysadit. To je celkem jednoduché: použít větší majzlík, vsunout pod dveře a přes dřevěný špalíček pomocí nohy použít jako páku.
Mazání sádlem nevydrží dlouho, lepší je vazelína na vršek čepu. Mazivo na bázi grafitu nebo molyka vydrží věčně. Při troše šikovnosti lze i obráceným postupem nasadit dveře zpět, ale něčí asistence se hodí.

Další odpovědi
aliendrone

No, pokud to je vážně tak špatné, že ty dveře neuneseš, tak Keplerův návod je dobrý. Ale spíš máš velké oči, normální dveře UNESEŠ (leda by byly nějaké kombinované bezpečnostní/pro­tipožární)! Jen bych na tvém místě dveře nevysazoval z pantů, protože operace zpětného nasazení je NÁROČNĚJŠÍ (nejde už jen o sílu, ale i o vystavení dveří do správné polohy pro nasazení do pantů). Což u běžných dveří snadno zajistíš tak, že při zpětném nasazování pod ně podložíš špičku nohy se kterou manipuluješ při nasazování dveřmi vespod, zatímco rukama diriguješ vršek. A to se mi jeví pomocí nějaké páky přes podpěru dost problematické.

Můžeš je opatrně tímto způsobem v pantech nadzvednout a procáknout to třeba WDčkem a pak po spuštění dveře rozhýbat, aby WDčko vyvzlínalo, to spolehlivě zabere. BOHUŽEL jen na chvíli, za pár měsíců můžeš postup opakovat. (WDčko vyplaví i zbylý mazací tuk) :(

Jestli máš sprej na vysoce zatěžovaná soukolí/převody (vysoké tlaky), tak to je MNOHEM lepší volba, ten ti může vydržet stejně jako vazelína (která je nejlepší volbou).

Nejlepší je ale dveře vysadit, panty pečlivě očistit od směsi starého tuku a bordelu (jak díry, tak čepy) a teprve PAK aplikovat vazelínu – máš pak na celé roky klid. Vazelínou nešetři (i tak ji bude malá spotřeba), případné vytlačené přebytky odstraníš (utřeš). Jen malá poznámka k té molyce – i když je to zajisté excelentní mazadlo, tak je to trochu jako použít kanón na vrabce, na panty ti stačí v podstatě jakákoliv vazelína.

Ovšem vyhni se použití bio/organických tuků (sádlo, Indulona apod.) – mají dost nepříjemnou vlastnost > žluknou a můžou smrdět! Lepší volba je prostě TECHNICKÝ mazací tuk (vazelína).

Drap

Nejlepším tukem na mazání pantů je lůj. Vydrží léta, nevytéká.

cukrar

Už v době kamenné vynalezli páku. Pokud opravdu nevíte, že toto existuje, tak se polepšete. Když nastříkáte olej na třecí plochu pantu, i to pomůže.

Mp2

Dam ti nejlepší možnou radu…

Prosté dveře otevři… Chytni.. A tlač je nahoru… Prostě je prasácky vysaď z pantů..
Potom to hezky promaž… A až pak přemýšlej, jak je dostat zpátky..
Uneseš je i sám.. Vůbec se toho neboj..

Jana5678

Jsou tady velice dobré nápady, ale já mohu doporučit koupit si zdvihač dveří, který není moc drahý, sežene se za dvě stě až tři sta korun. Můj manžel si ho koupil, když jsme vyměňovali interiérové dveře v celém domě, které jsem si vybrala na stránkách https://www.jis.cz/, jelikož já nemám moc síly. Co se týká promazávání pantů na to kupujeme strojní olej a tento zdvihák manžel používá i k nošení a přenášení sádrokartonových de­sek.