registronic

Jak vyrobit tinkturu z eleuterokoku, pokud mám 80% líh?

Jak prosím vyrobit tinkturu z Eleuterokoku o síle 2:1, pokud mám 80% líh?

Děkuji

Potřebuji vyrobit tinkturu s 2 díly kořene na 1 díl lihu. Takový nabízí Herb Pharm – Eleuthero.

Nejlepší odpověď
annas

Výroba tinktury

„Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocen­tního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.“

Líh je třeba zředit kojeneckou nebo destilovanou vodou, abyste získala 40procentní líh.

Stanovené množství bylinky zalijete v daném poměru alkoholem.
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/107443456­34-kouzelne-bylinky/7629-recepty/2544-vyroba-tinktury/

--
Doplnila jste otázku později. Je třeba zjistit, jak silný lih má v tinktuře být. Ale když dáte 2 díly byliny, a 1 díl lihu, nebude tinktura příliš hustá?

Zmiňovvaná tinktura je uvedená v anglickém odkazu, ale i zde je použitý líh maximálně 40 %. Tinktura se bere po kapkách do vody.
https://www.i­herb.com/pr/herb-pharm-eleuthero-1-fl-oz-30-ml/13131

Další odpovědi
Drap

2:1 čeho? Namoč kořen do lihu a nech ho louhovat.

Emefej

Zmatený dotaz. Co to znamená tinktura o síle 2:1?

dr.luha

Pokud to není nesmysl, tak byl určitě použit čerstvý kořen (obsahuje 70% vody). Nejsilnější roztok, který používám je 67g suchého materiálu + 400g lihu (stupeň zředění 4), nebo 50g (stupeň zředění 5). Líh můžeš naředit převařenou vodou (10 minut vařit a nechat ustát) ve váhovém poměru 1:1. Vyluhování trvá 1 až 3 měsíce. Dávkování – čajová lžička do půl deci vody a vypít. Jinak ty údaje o množství na výrobcích bývají velice chytře klamavé.

Lamalam

Na obalu toho přípravku je uvedeno, že obsahuje líh o koncentraci 32–42%. Poměr suché rostliny vůči rozpouštědlu je 2:1. Takže si svůj osmdesátiprocentní líh nařeď destilovanou vodou na požadovaných 32–42%. Poté si odvaž určité množství lihu a do něj dej louhovat dvounásobnou hmotnost suchého kořene.