Nika_K

Jak vyřešit SJM, pokud nechceme platit dluhy druhého partnera po svatbě??

Dobrý den, jde mi o jednu věc.. Partner má exekuci na plat a pak tři, jkde platí exekutorovi menší částky, jedná se o hříchy z mládí.. Dluhy si nadělal dávno předtím, než jsme se poznali. Já mám jednu pohledávku, kterou věřiteli v pořádku splácím. Chceme se vzít. Jinde už jiné pohledávky nemá, ale jde mi o to, co dělat v případě, když se vezmeme, aby jeho věřitelé (exekutoři) nemohli na mě, i když vše splácí a v průběhu 5 let má být úplně čistý. Jestli stačí od notáře vypracovaná manželská smlouva, že ani po svatbě nebudeme mít SJM, tedy že každý máme vlastní příjmy a jedeme si na vlastní triko. Nemáme ani společné trvalé bydliště a nebudeme nadále mít.. Chci být chráněná, ale zároveň vím, že dluhy si platí, ale potřebuji pojistku

Odpovědi
gecco

Sepište u notáře (před)manželskou smlouvu, která majetkové poměry definuje a nechte ji zapsat do veřejného Registru smluv – to zveřejnění je důležité, pokud by zveřejněna nebyla, platila by (před)manželská smlouva jen mezi smluvními stranami (vámi), nikoli i pro ´třetí´ osoby…

ivzez

Obávám se, že po novele OZ, OSŘ a exekučního řádu (1.1.2014) Vás neochrání předmanželská smlouva, ujednání oddělených jmění ani odložení vzniku SJM ke dni zániku manželství. Doporučuji toto zkonzultovat s právníkem – specialistou na majetkové právo a SJM, který má zkušenosti i s exekucemi.

  • ––––––

Podle § 262a OSŘ lze nařídit výkon rozhodnutí (exekuce) a podle § 42 exekučního řádu lze vést exekuci na SJM za dluhy vzniklé za trvání manželství nebo jednomu z manželů před uzavřením manželství:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/1963-99#p262a (pročtěte si i odst. 2!!)

Podle §42 exekučního řádu se pro účel exekuce považuje za majetek v SJM
i majetek, který netvoří součást SJM jen proto,
… že byl ujednán režim oddělených jmění …
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2001-120#p42

  • –––––

Odkazy:
Manželské majetkové právo, NOZ, §§ 708–735:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89#p708

Vypořádání SJM – §§ 736–742:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89#p736

Exekuční řízení – exekuční řád, § 35:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2001-120#p35

Článek k exekucím na SJM i za dluhy vzniklé před uzavřením manželství:
http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/spolecne-jmeni-manzelu-jeho-rozsah-a-exekuce-od-1-1-2014-94803.html

  • ––––––––

Poznámky:
Dlužník splácející půjčku, má závazek, nikoliv
pohledávku (pohledávka je to pro věřitele).

„Trvalé bydliště“ zákon nezná, pouze trvalý pobyt. Poněkud mi uniká, proč chcete uzavřít manželství, nemáte-li v úmyslu spolu žít. Oddělené bydlení je nákladnější, což v případě závazků u Vás obou také nemusí nepodstatné.

Podle mne by bylo rozumnější vše doplatit a pak uzavřít manželství.

Drap

Jedině kvalitní předmanželskou smlouvu,

liliyabb

Haló
Jsem slečna Lillya, jsem opravdu rád svůj profil (odpovedi.cz), já nevím, jestli si můžete udělit svůj požadavek a udělej mi laskavost, Tak jsem opravdu rád, navázat dlouhodobý vztah s vámi, takže pokud jste zájem, napíšete mi na tento e-mail (liliyayak2@hotmail.com), protože mám něco velmi důležitého říct o sobě včetně mého obrázku.