petrrrr

Jak vypočítat plochu desek kondenzátoru?

Dejme tomu, že máme deskový kondenzátor o kapacitě C, desky jsou od sebe vzdáleny d a máme dielektrikum s relativní permitivitou e_r. Jak vypočteme plochu desek S takového kondenzátoru?

Ze vztahů:

e = e0 * e_r
C = e * S / d

Jsem vyvodil:

S = d * C / e

Stačí mi potvrdit, jestli jsem to nezvojtil, abychom se synem mohli dát hlavy dohromady a přijít na to, kde jsme udělali chybu. Já už si to fakt po 25 letech nepamatuju. :o)

Díky za nakopnutí!

Odpovědi
Edison

Opět připomínám: Ty veličiny se nějak značej, žejo… A vzorečků je plnej internet.

petrrrr

Jasně, to já vím, ale to přece pro znázornění matematických vztahů není důležité. 😉 Navíc mě, pravda, nejprve nenapadlo, že bych indexy psal pomocí podtržítka. A taky jsem byl líný.

Takže jen pro potvrzení, že to klukovi vysvětluju správně (no, vlastně jsem si to musel najít na netu, protože mám pocit, že oni snad vůbec nejedou podle učebnice, co mi ukazoval):

S_diel = dC/(e0e_r)

Edison

Nojo, ale proč vymýšlet vymyšlené a nepoužít zavedené značení, žejo…

petrrrr

Asi máte pravdu, ale já jsem se prostě zasekl nad těma matematickýma výrazama jako takovýma (proměnné a jejich vztahy), to je všechno. No, po dnešku uvidíme, jestli se teda moje výjimečná rodičovská péče nějak projevila. Hezký den.