jeníček31

Jak vypočítat, kolik tepla vezme těleso?

Do vany se nalijí dva kbelíky vody, různých teplot, t1 = 63°C, t2 = 13°C, výsledná t = 33°C
V = 70l, V1 = 28l, V2 = 42l. Toto zadání je zatím bez ohledu na ztáty.
Jakou výslednou teplotu t bude mít voda ve vaně ze smaltované
oceli o hmotnosti mv = 50 kg, pokud uvážíme i teplo potřebné k ohřátí vany
z teploty t3 = 20 °C na teplotu t jestliže do vany napustíme opět objemy V1
teplé a V2 studené vody? Měrná tepelná kapacita oceli je co = 460 J/(kg · °C).

Děkuji předem za jakoukoliv radu.

Nejlepší odpověď
vas999

Vzoreček je tento: Q odevzdané = Q přijaté
Pak se to rozloží na: cv * mv * (t – tv) = co * mo * (tv – t3)
A pak z toho vyjádříš tv (výslednou teplotu) a hotovo