Avatar uživatele
Pokročilý

Jak vypadalo místo, kde končila železná opona?

Doplňuji:
Já vím, jak vypadala železná opona. Ptal jsem se na místo, kde bylo její ukončení, a jak to vypadalo (jestli ty dráty prostě vedly do nějakého baráku a za ním už nebyly, nebo jak)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

jestli máš na mysli hranici mezi NDR a západním Německem,
tak mezi nimi byly závory :
NDR pod tlakom verejnosti povolilo svojím občanov navštíviť Západný Berlín na obmedzenú dobu. Počas tlačovej besedy dňa 9. novembra 1989 o momentálnej situácii, jeden z predstaviteľov režimu oznámil, že občania NDR môžu prekročiť hranice Západného Berlína okamžite, hoci nariadenie vlády, ktoré si neprečítal, povoľovalo prekročenie až na druhý deň. Na základe tejto chyby sa pred hranicami Západného Berlína zhromaždilo toľko ľudí, že východoberlínski pohraničiari otvorili závory pod hrozbou možných obetí pri možnej tlačenici, ktorá s rastúcou nervozitou davu sa stávala čoraz pravdepodobnejšou. Touto udalosťou sa situácia stala ďalej neudržateľnou a priviedla NDR k definitívnemu koncu.
______________________________ __
byla jsem na zájezdu a ty hranice mohli
překročit pouze Češi Polákům to nebylo
dovoleno..
http://sk.wikipedia.org/…

Doplňuji:
myslím tedy cestu z východního Berlína
do západního mezi nima byly ty závory a
koleje, kde jezdilo metro, před vstupem
kontrolovali každému pasy..

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

U pohraničníků jsem nesloužil, ale od kluků, kteří na hranici sloužili, jsem slyšel vyprávět. Železná opona údajně podle tehdejší propagandy nás měla chránit. Ve skutečnosti zamezovala možnost útěku z republiky. Byla široká až 5 km od vlastní hranice s Německem a Rakouskem. Hraniční pásma byla i na jiných hranicích (Polsko, Maďarsko, NDR), ale zdaleka ne tak široká a zabezpečovaná. Celé pásmo bylo většinou vylidněno, aby se mohlo dobře hlídat. Kousek od hranice byl nějaký plot pak signální stěna pod el. napětím a další plot. Mezi plotem a signálkou bylo cca 4-6 metrů zorané pásmo. Kousek dál zde byly umístěny tzv."špačkárny", což byly věže, kde strážili pohraničníci. Další část železné opony byla poseta různým zabezpečovacím zařízením tehdejší doby. Používaly se třeba tzv. "výmetnice", kdy od světlice bylo nataženo několik metrů slabé lanko. Stačilo o lanko zavadit, světlice vystřelila a v momentě přijel gazík s pohraničníky. Jednou se mi to náhodou přihodilo na běžkách na Horské Kvildě. Nastaly mi velké problémy. Samozřejmě, že zde byly také trasy, které podle harmonogramu obcházeli pohraničníci s vlčáky. Při překonávání hranice měli pohraničníci přikázáno použít zbraň a střílet. Postup byl tento: zvolání "stůj nebo střelím", výstražný výstřel a přímé použití zbraně. Na hlavních silničních tazích byly umístěny silné železné závory, které byly vidět ještě několik měsíců po otevření hranic v 90 roce. Doufám, že se tento způsob ochrany obyvatel, který jsme tenkrát převzali od Rusáků již nikdy nevrátí.


Avatar uživatele
Zlatý

Viem presne, pri nás neďaleko trojbodu stretu hraníc ČSSR, MĽR a Rakúska končila aj Železná opona našich oplotených hraníc. Ďalej pokračovala pozdĺž maďarsko-rakúskych hraníc len bezplotová Železná opona.
Ako to vyzeralo na konci opony, zjavne máte na mysli oplotenie, jednoducho - pozerám vpravo (Rakúsko) -hranica, výstražná tabuľa, drôtený plot, pieskový pás, hraničiar so psom, 2km uzavretá zóna k prechodu hraníc...
pozerám vľavo (Maďarsko) - hranica, tabuľka, opriem sa o hranicu, nemám sa čoho zachytiť, nič tu nie je...


Avatar uživatele

Já asi ne zcela rozumím - který konec máš na mysli??
;-)
Ale třeba sem - http://www.zeleznaopona.com/ - se kukni, o co vlastně šlo, ať si uděláš představu.


Avatar uživatele
Zlatý

Třeba takhle.

http://www.ulozisko.sk/…
Doplňuji:
Nebo takto :
http://www.ulozisko.sk/…


Avatar uživatele
BronzovýZ jedné strany vcelku běžná volně přístupná hranice, alespoň na tu dobu.

Z druhé strany opuštěné vesnice, několika kylometrová pásma kam nikdo bez povolení nesměl.
Vysoké dvouploty pod elektrickým napětím s vyšperkované ostnatým drátem.
Vojáci se samopaly a psy, kteří při "narušení" narušitelem hranic neváhali oboje kdykoliv použít k jeho likvidaci, neboť se jinak sami ocitli ve velice nepříjemné situaci ( postihy ) ze strany svých velitelů.
_


Avatar uživatele
Bronzový

Byly tam hrozně velké a zrezivělé (zkorodované))) vrata a na nich strašně zrezivělé (zkorodované) panty....pak někoho napadlo cáknout na ty panty lubrikační olej a už se ten virus valil sem.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

mandate

i když tvá otázka zněla takto :
Jak vypadalo místo, kde končila železná opona?

tak bych ji doporučovala pro příště
formulovat jinak, abychom všichni
lépe odpovídali :))

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

jednalo sa skôr o >terminus technicus< pre označenie hraníc západu so socialistickým blokom, ktorý použil Winston Churchill 5. 3. 1946 v prejave v americkom Fultone.

zabezpečenie týchto hraníc prebiehalo rôzne (od múra [Berlín] až po voľné prietranstvo [Juhoslávia] cez najčastejšie zátarasy z ostnatého drôtu).

http://co-to-je.sk/…

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

doplňujem po doplnení otázky:

tzv. železná opona ako taká neexistovala - išlo o termín, označenie nie iba geopolitickýxh hraníc, ale i o politické vzťahy všeobecne (zbrojenie, obchod (najmä rôzne embargá), bojkotovanie športových podujatí celosvetového významu a pod.).

pokiaľ ide o tie dráty a pod:
tu to boli ostnaté drôty, tam plot, hentam strážebné more, onamo zasa nejaký múr - tvorený i stenou budovy, inde zasa pole neorané (aj orané) strážené guľometčíkmi - proste, rôzne. a bolo to koldokola (a koldokola nemá koniec).

 

Zajímavé otázky v kategorii Cestování

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Cestování

Zlatý Drap 436
Zlatý annas 364
Zlatý led 235
Zlatý hanulka11 223
Zlatý gecco 182
Zlatý quentos 173
Zlatý marci1 161
Zlatý Lamalam 152
Zlatý Kepler 125
Zlatý mosoj 125

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.