Kepler

Jak vlastně vznikl pojem „železná opona“?

Myslím, že má původ starší, než z období studené války. Používají jej i jiné státy?

Nejlepší odpověď
annas

Https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/podle-ceho-dostala-zelezna-opona-svuj-nazev

„Podle čeho dostala železná opona svůj název?“

"Skutečná železná opona je vyrobená ze železa a je např. v divadlem odděluje jeviště od hlediště, aby se v případě požáru zabránilo je šíření do všech prostor.

Pokud myslíte železnou oponu mezi Východem a Západem, tedy jde rovněž o železnou oponu, něco, co označuje nepropustnou hranici mezi západním a východním blokem, když šlo o rozdělení světa za studené války.

Pokud se zajímáte o podrobnosti, projděte si článek
„Železná opona: hranice mezi dvěma světy“

https://21sto­leti.cz/2010/12/­22/zelezna-opona-hranice-mezi-dvema-svety/

Kdo jako první použil přenesený význam železná opona, záleží na situaci.

Česko-bavorský dějepis – Faktické informace – Universität Passau uvádí:

" Winston Churchill vztáhl tento obraz absolutního rozdělení dvou prostor na poválečnou situaci mezi Východem a Západem. V telegramu americkému prezidentovi Harrymu Trumanovi z 12. května 1945 napsal" spustila se železná opona".

Na veřejnost se tato metafora dostala ale teprve o rok později. Britský ministerský předseda použil tento slavný výraz poprvé věřejně 5. března 1946 při projevu na Westminster College ve Fultonu v Missouri. Churchill vyzval ve svém proslovu americké politiky, aby se i nadále angažovali v Evropě a vytvářeli tak protiváhu Sovětskému svazu. "

http://www.ges­chichtsbauste­ine .uni-passau.de/… – odkaz nefunkční

Text se dá najít v odkazu
https://docpla­yer.cz/842434-Navrh-na-pripravu-vyucovaci-hodiny-k-tematu-zelezna-opona.html

Železná opona – „Podle některých zdrojů byl daný pojem asociován k hranicím sovětské sféry vlivu a snaze o její izolaci již od roku 1920, podle jiných pojem použil jako první (v trochu jiném smyslu) Joseph Goebbels 23. února 1945 jako reakci na prohlášení Jaltské konference v časopise Das Reich (převzaly noviny Times). Po něm výraz používal hrabě Lutz Schwerin von Krosigk, belgická královna Elizabeta mluvila o železné oponě mezí ní a Němci.“

http://www.tou­lkystomem.cz/

Světoznámým a obecně používaným se stal tento pojem až jej vyslovil premiér Winston Churchill na svém slavném „fultonském“ projevu."

Další odpovědi
Edison

„Označení železná opona je odvozené od pojmu z oblasti divadla, kde se železnou oponou rozumí ohnivzdorná stěna mezi hledištěm a scénou.“

„Podle některých zdrojů byl daný pojem asociován k hranicím sovětské sféry vlivu a komunistické snaze o její izolaci již od roku 1920, podle jiných pojem použil jako první (v trochu jiném smyslu) Joseph Goebbels 23. února 1945 jako reakci na prohlášení jaltské konference v časopise Das Reich (převzaly noviny Times). Po něm výraz používal hrabě Lutz Schwerin von Krosigk, belgická královna Elizabeta mluvila o železné oponě mezí ní a Němci. Světoznámým a obecně používaným se stal tento pojem teprve, když jej použil Winston Churchill dne 5. března 1946 na univerzitě (Westminster College) v americkém Fultonu (stát Missouri). Tento projev se označuje jako Fultonský projev.“

atd…

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%BDelez­n%C3%A1_opona

elkon

Na to stačí dvě slova „Neprostupná hranice“. Proto se ten příměr používal.