paul1

Jak velké částice jsou mikroplasty?

A co se s nimi děje dále? Rozkládají se na ještě menší díly?

Nejlepší odpověď
annas

"Za mikroplasty se obecně považují plastové částečky menší než 5 milimetrů. Rozlišují se na primární mikroplasty, které se do prostředí dostávají kvůli lidské činnosti přímo, a na mikroplasty sekundární, které vznikají rozpadem větších plastů.

Vědci identifikovali tři hlavní zdroje primárních mikroplastů. Praní syntetického prádla, při kterém se uvolňují miniaturní mikrovlákna. Během jednoho pracího cyklu se z fleecové bundy může uvolnit až milion mikrovláken, která končí v odpadních vodách. Část zachytí čistírny a zbytek končí v řekách a oceánech.

Dalším podstatným zdrojem mikroplastového znečištění je oděr pneumatik automobilů.

Trojici uzavírají kosmetické produkty, které obsahují plastové mikroperličky. Ty by podle návrhu nové legislativy, měly být zakázány v celé EU.

Zvláště velké obavy vzbuzují ty nejmenší mikroplastové částečky nazývané nanoplasty. Výzkum Univerzity v Gentu prokázal, že 99 % mikroplastových částic, které člověk pozře, projde lidským trávicím traktem, nicméně zbylé jedno procento může proniknout až do krevního řečiště a akumulovat se v lidském těle.

Jde vlákna do velikosti 240 nanometrů. atd."

https://www.gre­enpeace.org/czech/cla­nek/894/co-jsou-mikroplasty-a-proc-je-musime-omezit/

--
Zajímavý článek o mikroplastech je v archivu.

Jeden z odkazů
„Mikroplasty ve vodě i v jídle. Kde se tam vzaly?“

https://plzen­.rozhlas.cz/mi­kroplasty-ve-vode-i-v-jidle-kde-se-tam-vzaly-6712841

Další odpovědi
Kepler

Mikroplasty je obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu jako součást jejich znečištění. Je to směs vláken, kuliček či zlomků nepravidelného tvaru, z nichž část je záměrně v takové podobě vyráběna (primární mikroplasty), ale většina vzniká postupným nalámáním, fragmentací větších kusů plastů (sekundární mikroplasty). https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mikroplasty
Dá se tedy předpokládat, že i ty několikamilimetrové částice se dál rozpadají.