Co říkáte na tuto studii a výzkum, při kterých se zjistilo, že jsou v pitné vodě plasty?

https://vtm.zi­ve.cz/clanky/pi­jeme-umelou-hmotu-ceska-pitna-voda-je-plna-plastovych-mikrovlaken/sc-870-a-194674/default.aspx

Úpravny dokázaly odstranit 70–83 % částic, zůstaly však ty nejmenší o velikostech 1–10 μm. Ty přitom tvoří zdaleka největší množství plastových zbytků. Vznikají postupnou degradací větších částic. Na plastové mikročástice se mohou vázat další látky škodlivé pro lidský organizmus.

Obzvlášť konec je zajímavý. cituji: Pokoušeli jsme se zjistit, o jaké úpravny se jedná přímo u autorů studie, nicméně výzkum jim byl povolen jen za podmínky anonymity. Vzhledem k tomu, že mikroplasty byly objeveny ve všech vzorcích, lze předpokládat, že podobné částice by našli ve většině úpraven přinejmenším ve velkých/průmys­lových městech. Více na

Tohle už je opravdu moc, nemá cenu se snažit pít zdravě, jíst zdravě a podobně, stejně je to všechno už v prde*i

Že by to vyřešilo tohle? – https://www.zi­ve.cz/bleskov­ky/skoro-jako-amarouny-vedci-vyrobili-desticku-kterou-hodi-do-spinave-vody-a-vznikne-pitna/sc-4-a-183801/default.aspx

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě to souvisí s tím, že se objevuje stále víc plastů, které lidé odhazují do řek a v moři je z nich skladiště.

ˇS tím zřejmě čističky vody nepočítaly, stejně jako s množstvím pestitidů a různých nežádoucích mikroorganismů

Jenže jde o to, že voda se používá i při výrobě jiných produktů, takže se mohou objevit různé zdravotní potíže., i když zatím se neví, zda jsou tyto mikroplasty škodlivé.

„Kvalita surové vody se mění a velmi rychle klesá. Mnohde se dostává na hranici upravitelnosti,” uvedl Pivokonský, ředitel Ústavu pro hydrodynamiku“ v článku Kvalita pitné vody klesá, míní vědci
http://www.av­cr.cz/cs/pro-media/aktuali­ty/Kvalita-pitne-vody-klesa-mini-vedci/

Vrátit se k doporučení, že vodu nechat zmrazit a pít ji, pít, když rozmrzne.? Druhá možnost převařit a po zchlazení pít.? Jenže – voda se používá i jinde…

Další odpovědi
Kepler

No jo, když se chce, vždycky se nějaký nový strašák najde. To jsou takové mikroprdové koncentrace, že to nemůže mít žádný nepříznivý vliv. Navíc můžou být přítomny jenom v takových povrchových zdrojích, jako jsou řeky. Ve vodárenských přehradách nebo podzemních zdrojích asi přítomny být nemůžou. Plasty samy o sobě jsou inertní, a že se na ty mikročástečky vážou jiné škodlivé látky, je úplně jedno. Jsou ve vodě tak jako tak.

Kryšpín

Jsem obyčejný prostý člověk, ale kapitalismus dojede na plasty, šmejdy z Číny a dalších podobných destinací a tím problém, že se zbytky do všeho dostanou.

Chrochta

Co na to říci stále jsou nova autorská studia stále se něco výmysly kde je chyby proč se stala ta chyba a jak to vše napravit.Bohužel napravit by se dalo mnoho ale naše civilizace se to ještě nenaučil a a už ani nikdy nenaučí.protože znicime vše což nám padne do ruky a že pijeme plast?ze trpy mořské živočichové tak jim je to asi úplně fuk.

Kepler

Pokud vím, tak vodárenské nádrže se staví na čistých horních tocích řek a potoků, jinak by jako vodárenská nádž nemohla fungovat. Třeba Želivka pro Prahu nebo Šance v Beskydech pro Ostravsko.

Dochy

Snaha sice je, pochopitelně, ale třeba v povodí té Želivky je Pelhřimov a Pacov, tak jen v těch městech přes 20000 lidí… (Proti Praze sice prd, ale…)

Dochy

Kepler: „Ve vodárenských přehradách nebo podzemních zdrojích asi přítomny být nemůžou!“ Tak to asi ne… vzhledem k tomu, že ty nádrže jsou zásobovány z řek, tak se těm mikroplastům nejspíš nevyhnou.

A netvrdil bych, že jsou ty plasty inertní, není to zas tak úplně pravda.

Annas: Čemu pomůže zmražení? A čemu pomůže převaření, pokud mluvíme o znečištění plasty?

annas

Když jsem tu radu dostala, tehdy se o plastech nevědělo. Ale myslím si, když některé škodliviny zmizí, bude jich méné. Zatím se neví, jak e plast zachová.

https://www.uspesna-lecba.cz/pitny-rezim/zmrzla-voda-detoxikace-tela/

Dochy

Celá otázka je o plastech. Naprostá většina z nich je jak varu tak mrazu odolná. Varem lze zahubit (ne odstranit) některé bakterie a případné parazity, některé i mrazem. Ale plasty?

annas

Psala jsem v odpovědi i o pesticidech a různých bakteriích, o tom, že voda není docela čistá. takže proto jsem vložila tu informaci.

Je zdraější.

Jak škodí plast, zatím e neví.

anonym

Dochy, dobrá odpověď Keplerovy a dobrá otázka Annas 🙂
Jen tak dále. 🙂

Dochy

To víš. Šťoura. Jen počkej jak se Ti bude líbit až najdu nějakou Tvou otázku či odpověď 😉

Dochy

Mno jo… tohle je vlastně Tvoje otázka.. Mno tak tady jsem zatím nic nenašel, ale počkej příště!!! 😉

anonym

Jakej Šťoura ? Já to myslím v dobrém. Dobře ses jich zeptal.

Dochy

Však já si nestěžuju 😉

anonym

rejpale