zjentek

Jak v ČR najít jeskyni, která ještě nebyla objevena?

Jak se hledaj jeskyně?

Nejlepší odpověď
Drap

Obtížně. A výsledek je nejistý. Prof. Král, který se celý život věnoval studiu jeskyní, patřil mezi experty v této problematice. Pár jeskyní i sám objevil. Byl kdysi na přednášce v Tišnově, kde se ho občané ptali, zda by mohly být jeskyně v místním vápencovém kopci Květnice. Pan profesor vědecky zdůvodnil, proč se tam nemohou žádné jeskyně najít. Několik let poté zemřel a za další dva roky se na Květnici našly jeskynní prostory.

Další odpovědi
gecco

Nejčastěji se jeskyně hledaj tak, že vlezeš do již objevené a hledáš další prostory…
😉
Další možnost je hledání vchodu zvenčí – ideálně v zimě, kdy je zřetelný ´výdech´ teplého vzduchu…

Lamalam

Musíš něco málo (nebo raději docela dost) znát o geologické stavbě a genezi daného území. Na základě studia podkladů se s velkou dávkou pravděpodobnosti dají vytipovat lokality, kde by se jeskyně mohla vyskytovat a naopak vyloučit místa, kde jeskyně může být jen těžko. Nejjistěji se hledají za využití geofyzikálních metod. Pořiď si gravimetr nebo georadar a chutě do toho.