vas999

Jak určím relativní odchylku?

Provedl jsem čtyři měření. Každé má nějakou odchylku. Poté jsem z výsledků těch měření něco spočítal. Jak se spočítá relativní odchylka onoho výsledku? Součtem odchylek jednotlivých měření?

Odpovědi
Dochy

Je to složitější. Pokud znáš odchylku (chybu) přístroje či metody, je to lepší, jako alternaiva se dá vycházet z většího počtu měření a na základě toho chybu měření stanovit.

Zkus začít tady:
http://home.pf­.jcu.cz/~kriz/in­dex.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=226:chy­bymer&catid=55:fpr1&­Itemid=27

magorvkleci

Ono se sice běžně říká „relativní odchylka“, ale ve skutečnosti je to zkratka z termínů pro dvě veličiny:

  • jedna věc je průměrná ODCHYLKA (odborně střední kvadratická chyba)
  • druhá věc je RELATIVNÍ chyba měření, která se z ní vypočítá

průměrná odchylka
(1) artimetický průměr (těch čtyř) měření
(2) rozdíl každého měření a (1) v absolutních hodnotách (tj. v našem případě čtyři kladná čísla)
(3) aritmetický průměr (2)

relativní chyba měření je pak podíl
+₋(3)/(1) x 100 a vyjde to v procentech