Kepler

Jak udělat dírku do skla o průměru 1 až 2 mm?

Tloušťka skla Simax cca 5 mm.

Nejlepší odpověď
aliendrone

https://www.di­mapa.cz/1-mm-Diamantovy-vrtak-korunka-DIMAPA-d485.htm
https://www.di­mapa.cz/2-mm-Diamantovy-vrtak-korunka-DIMAPA-d1.htm

Počítej s tím, že je na do dobrý stojan (pro vrtačku). ještě lepší je stojanová vrtačka se strojním posuvem. Dělat to v ruce takhle tenkým vrtáčkem (1mm) je velká citovka, bacha na zlomení!. S přítlakem mírně (citlivě), radějí vrtej delší dobu s menším přítlakem, lepší pro sklo i vrták! Otáčky čím menší, tím lepší (o5 se prodlouží doba vrtání, ale co už, lepší, než oddělat vrták) Maximálně 1000/min, ideálně 500–750/min. Pozor! Chladit JE NEZBYTNÉ! Udělej kolem budoucí dírky „bazének/ohrádku“ (třeba ze zubní pasty) a naplň ho petrákem. (v nouzi i nafta) „Bazének“ alespoň 2cm v půměru kvůli prochlazování.

Ideální postup je vrtat z obou stran pokud možno. Tzn. z jedné strany navrtat (ale ne skrz!) a pak se strefit vrtáním z druhé strany do první dírky – tím zamezíš v maximální míře odštěpkům při konci vrtání (průrazu). Raději si ty vrtáčky kup 2 nebo 3! ;) :)

Další odpovědi
Edison

Vrtákem na sklo.

Kelt

Sklo se dá leptat kyselinou fluorovodíkovou, zbytek zadělat parafínem. Pak mne napadá vysokorychlostní vrtačka nebo laser. Sklo se řeže diamantem, pak diamantový vrták. Tedy běžně dostupné věci, které jsou v každé domácnosti. To mne napadlo, ale jak se to opravdu dělá, nevím.

Hufnágl

Dírku uděláš i obyčejným vrtáčkem. Místo ohraničíš plastelínou, naliješ petrolej a vrtačkou na malé otáčky dírku vyvrtáš. Nepoužívej kombinovanou s příklepem. I když příklep vypneš, je tam malá možnost vibrace.

JájsemRaibek

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=yOEe1uzur­Ko
:D :D :D
gumičkou a otevíracím nožem