quentos

Jak to jen ti vlakoví průvodčí dělají?

Mám taky paměť na tváře. Ale jak si průvodčí dokáží zapamatovat všechny cestující ve vlaku, obzvlášť v rychlíku o mnoha vagónech? Vědět přesně, kdo přistoupil a čí jízdenku již viděli? Cestuju vlakem již řadu let a vrtá mi to hlavou již od počátku. Je paměť na tváře nějak zkoušena, již když se o místo průvodčího ucházejí? Nebo lidem jen „čtou z tváře“, zda se jízdenku chystají ukázat či průvodčího ignorují? (Ale to asi ne, protože jak jsem tak viděl, když lidi cestují vlakem načerno, raději se schovají na WC, než aby spoléhali na to, že se budou tvářit jakoby nic…)

Nejlepší odpověď
anonym

Quentosi, je to něco podobného jako u číšníků v restauraci. Není to o paměti na obličeje, ale o obsazení míst. Zkusila jsem si to jednou ve vlaku a průvodčí chtěl po mně jízdenku znovu, když jsem si přesedla z levé na pravou stranu vagonu. I tak je obdivuju. Ten stav se přece pořád mění a zapamatovat si, kdo z kterého vagonu už vystoupil a kdo jede dál, je pro mne nepředstavitelné. Někteří průvodčí jsou dokonalí profíci. Jiní s tím trochu problémy mají. Také jsou určitě dobrými psychology a všímají si nejistoty v pohybech cestujících, nebo naopak snahy předstírat hluboký spánek a podobně. Ještě jeden poznatek, někteří průvodčí na zastávkách vystupují a kontrolují si přímo na nástupišti, kdo do vlaku nastoupil.

Další odpovědi
jmhad

řadu let jsem jezdil brigádně jako průvodčí a musím konstatovat,že si pamatujete jen určité typy lidí,některé jejich odlišnosti a pod. Nemůžete obsáhnout všechny a kdo dělá mrtvého brouka,zpravidla mu to projde.Já tohle trvale zkouším a byť mám jízdenku, mlčím. Když je poloprázdný vlak,tak jeden z deseti průvodčích mne osloví a požádá o předložení jízdenky. Ale ona je tam v dnešní době někdy i určitá lhostejnost.Zejména pokud je do vlaku zařazen bufetový vůz.Ale to nebudu komentovat.

annas

Zrovna včera jsem jela vlakem a napadlo mě totéž. Průvodčí si nevšiml cestujících, kteří ve vagoně seděli, ale šel přímo za nově nastoupivšími. Marně jsme vzpomínala, zda chtěl někdy průvodčí vidět jízdenku, když jsem si přesedla na jiné místo, třeba kvůů sluníčko. Ale je pravda, že většina lidí udělá pohyb, jímž se snaží jízdenku odněkud vytáhnout.

Amie

Řekla bych už zkušenost. Navíc někteří cestují jezdí každý den, tak už si je pamatují a pak cestující už tasí automaticky tu jízdenku když slyší „dobrý den, kontrola jízdenek…“. Nevíc ne všude kontrolují. Právě u rychlíků mě kontrolují nejméně.

IK

Ptá se kdo přistoupil a ostatní asi jako paměťové háčky…prochází vlakem a lidé jsou tam navěšeni postupně jako lístky na řapíku. Řekla bych že je to takové automatické neustálé cvičení paměti, vzhledem k tomu že většina lidí zůstane na místě..