Jak to je s trestem?

Odsouzený dostal 7 let nepodmíněně a zároveň mu byl vysloven zákaz řízení motorových vozidel v délce 5-ti let. Mám tomu rozumět tak, že odsouzený může po pěti letech opět usednout za volant? Má to nějaký výchovný prostředek?

Nejlepší odpověď
klumprt

Ze zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku:

§ 74 Výkon trestu zákazu činnosti
(1) Do doby výkonu trestu zákazu činnosti se nezapočítává doba výkonu trestu odnětí svobody; započítává se však doba, po kterou bylo pachateli před právní mocí rozsudku oprávnění k činnosti, která je předmětem zákazu, v souvislosti s trestným činem odňato podle jiného právního předpisu nebo na základě opatření orgánu veřejné moci nesměl již tuto činnost vykonávat.

Jinejma slovy: Těch pět let zákazu řízení začne běžet, až teprve ho pustějí na svobodu.

Další odpovědi
zzzlatokopka

Sedm let sedí až po propuštění začne běžet zákaz na 5 let. Takže si nezařídí celkem 12 let.

Zaibatsu

7 let nepodmíněně znamená, že po výkonu jedné poloviny může požádat o podmíněné propuštění z výkonu trestu. Pokud nebyl odsouzen za zvlášť závažný zločin a dosud nebyl ve výkonu trestu, může o totéž požádat již po 1/3, to se ale stává vyjímečně. Pokud šlo o zvlášť závažný zločin (hrozil mu trest až 10 let), tak lze požádat až po 2/3.

Co se týče zákazu činnosti, ten počíná běžet až propuštěním na svobodu. Taktéž je možno požádat o podmíněné upuštění po polovině trestu. Poté si musí odsouzený znovu zažádat o řidičské oprávnění.