Lucyfer

Jak to funguje, když člověk vyčerpal všechny 3 pokusy u maturity, musí pak opakovat poslední ročník a všechny předměty?

Údajně si lze u ředitele udělat prohlášení, že mi uznává ostatní předměty a mohu docházet pouze na ty maturitní… jak to ale funguje pak u zkoušek, musím dělat úplně všechno znovu (a získám tím nové tři pokusy), nebo se dá nějak stavět alespoň na části z toho, co jsem u první maturity už splnila?
Asi je to blbost, já jen, že po všech těch stresech je pro mě docela peklo pouhá představa, že si budu muset všechno zažít znovu jen kvůli nevydařené ústní části z dějepisu a angličtiny…

Nejlepší odpověď
ivzez

Já být ředitelem školy, nic takového bych žákovi nepovolila.
Buď by musel podat písemnou žádost o povolení opakování
ročníku a samozřejmě splnit vše, co ostatní žáci, nebo …

Neúspěšné pokusy Vám samozřejmě nikdo neuzná.
(Alespoň že tak! Maturitní zkouška je rok od roku lehčí
a ještě uznávat část nepodařených pokusů?)

Úroveň vzdělání se u nás hrozně snižuje. Co dříve bylo potřeba k maturitě, dnes stačí na bakaláře, v některých případech i na státnici. Jestli nechceme být do budoucna národem blbců (omlouvám se, ale výstižnější slovo nemám „po ruce“), je nejvyšší čas pokles zastavit a začít úroveň zase postupně zvyšovat.

Další odpovědi
annas

Nejvěrohodnější informace vám poskytne ředitel školy, který zná směrnice a všechny možnosti.

Vyznat se v pravidlech současných maturit je oříšek … rozlousknout ho umí je ředitel či zástupce školy.

"Pokud se vám zkouška nepodaří ani na dva opravné pokusy, máte ještě šanci podat opět přihlášku na školu a domluvit s ředitelem zařazení do 4. ročníku.

Pokud jste již maturitu vykonali při předchozím studiu, společná část maturity se vás netýká, profilovou část maturity vám může ředitel uznat."

Více informací na: http://www.kam­pomaturite.cz/kam­pomaturite/co-kdyz-neudelam-maturitu#ixzz5Gy­YNfCBV

--
Postup je uvedený v odkazu, jak je to s maturitou, jsem okopírovala. Nejde o opakování ročníku. Stejně státní maturitu byste nemusela opakovat.

Ověřovala jsem na jedné škole, vše záleží na řediteli.

  1. Nejde o opakování ročníku – terminologie – ale o nové přijetí na stávající školu s tím, že ředitel vám může povolit přijetí do 4. ročníku, pokud je na škole volné místo – záleží na počtu žáků.
  2. Není-li na škole i místo, je možné požádat o přijetí na jinou školu, ale musela byste složit zřejmě rozdílové zkoušky., pokud by šlo o přestup např. z OA na SPŠ. Opět záleží na řediteli školy. Navíc u maturity jsou jiné profiulové předměty.
  3. Pokud jste složila úspěšně státní maturitu, tak vám ji mohou uznat, tudéž byste skládala jen profilovou část, ale záleží také na řediteli, co uzná.

Mc Merkurion

… měl by jít dělat něco jinýho … jestliže ji nedá ani na potřetí, nedá ji ani za rok …

Muffz

Stresy kolem maturity jsou normální. Pokud v historii školství je někdo, kdo vyčerpal všechny tři pokusy, tak se na to neučil ani minutu a ještě to snad musí celé sabotovat. I v zájmu učitelů je, aby student prošel, a ta čtyřka se dá dát každému za sebemenší blábol, co student řekne.
U nás se jeden začal učit den před maturitou a všechno mu vyšlo na 4, protože se ke každému aspoň něco naučil. I kdyby to bylo pár vět.

Rokio

Moje bývalá spoluučnice Míša vyčerpala všechny pokusy při konání maturity a poté ji ze školy nadobro vyrazili, i když měla problémy jen s jedním předmětem.

Jinak po vyčerpání všech pokusů se celé učení na SS opakuje znova od prvního ročníku.

replicator

Rokio má pravdu, nevím jestli je to tak na všech školách, ale na mnoho po nesplnění 3 pokusů jste vyražení.
Můžete požádat ředitele a on má možnost dát nabídku přejít do nematuritního příbuzného oboru. Takže třeba studujete IT a on může dát nabídku třeba na 3. ročník elektrikáře a tak.

Lucyfer

Upřímně… přijde mi dost smutné, že soudíme inteligenci a chytrost člověka podle toho, jak daleko se dostal na studiích, jinými slovy podle toho, kolik si toho dokázal zapamatovat, aby to pak někde jednorázově odvyprávěl jako básničku (a za nedlouho už neměl ponětí, o čem vlastně mluvil) a podle toho, jak dokáže zvládat stres… Školní systém má hodně nedostatků a jen hlupák to nevidí, se slovy, že vlastně není třeba cokoliv měnit a ,,prostě zaber, všichni jste jen líný, nic víc". A ano, tisíckrát radši se učím o tom, jak pomoci vzkvétat lidskému duchu, věci, co mají skutečný smysl, nikoliv věci, co si můžu kdykoliv vyhledat na internetové encyklopedii, jako třeba kdo co namaloval v 16.tém století…

Mc Merkurion

… mně přijde dosti divné, že někdo, kdo má maturovat, nepochopil smysl povinností a školy >>> škola tě má naučit, ne se nabiflovat text a pak ho zapomenout, ale to je už o přístupu dospělého, zodpovědného člověka, proto se maturitě říká zkouška dospělosti … maturoval jsem v době, kdy slovo internet nikomu nic neříkalo, ale vím, že neudělat maturu ani na potřetí, tak takovej študent na tý škole nemá co dělat, proto bych mu nedovolil ani opakování …

ivzez

Lucyfer,

máte pravdu, že školství má řadu problémů,
ale to neznamená, že by se žáci neměli učit.

Dnes se dá spousta věcí najít v internetu,
ale k čemu to je, pokud člověk nebude umět
se získanými informacemi pracovat?

Nedokáže je vyhodnotit, vybrat to správné
pro svou situaci apod.

Vyhledat, zkopírovat, opsat, aplikovat je něco jiného
než znát, umět, vědět, dokázat zvolit vhodný postup, …

Já Vás nesoudím za to, že jste nesložila maturitu.
To se může stát.

Vadí mi Váš přístup ke vzdělání a k povinnostem. Povinnosti budete mít v celém svém rodinném profesním i společenském životě.

Jak chcete obstát u maturity, v práci či v životě,
když je pro Vás problém splnění základní povinnosti
každého žáka?

Chybu vidím už v přístupu něco se
„naučit jako básničku, odříkat to a zapomenout“.

Všeobecný přehled bychom měli mít všichni.

»Učit se, jak pomoci vzkvétat lidskému duchu«
aniž byste věděla, jak a v čem by mohl vzkvétat,
je podle mne „na dvě věci“.
(Podle mne je to „prázdná“ fráze → škoda, že to nevidíte.
Ale na to přijdete časem.)

Vyhledávat ve Wikipedii sice můžete, ale neměla byste
u ní zůstat, není spolehlivým zdrojem informací.
Minimálně byste si vždy měla projít odkazy pod jejími články.
Jinak i o ní platí to, co jsem napsala k vyhledávání výše.

ivzez

K Rokiově odpovědi:
Po vyčerpání všechn tří pokusů stačí
zopakovat poslední ročník SŠ.

annas

Ivzez,

u tazatelky nejde o opakování ročníku, ale o nové přijetí do školy, musí podat přihlášku.

Jenže podle vyhlášky je možné ji přijat do 4. ročníku a jak je uvedené v odkazu a jak jsem ověřovala ve škole, státní maturita se jí uzná.

artas_2

Mohu Vás kontaktovat a zeptat se o pomoc?

artas_2

annas, mohu vás kontaktovat?

ivzez

Annas,

máte pravdu, muselo by jít o nové přijetí na střední školu.

Ředitel školy může žáka přijmout do vyššího ročníku,
ale podle mých zkušeností ředitelé škol neradi žáky přijímají do čtvrtého ročníku (největší šance je na škole, kterou tazatelka absolvovala).

Poznámka:
Nějak jsem se rozohnila, a nekokala nalevo napravo, tazatelčin přístup mne dost „vytočil“…