Kelt

Jak to bylo s Rukopisy? Jsou to padělky, nebo originály?

Opět článek, který se zabývá Rukopisy: http://extras­tory.cz/padelek-nebo-literarni-a-historicky-skvost-dosavadni-analyzy-dokazuji-pravost-rukopisu-kralovedvorske­ho.html?utm_sou­rce=www.seznam­.cz&utm_medium=sek­ce-z-internetu
Je na tom založena Cimmrmanova hra České nebe. Dnes by mělo být jasné, díky jazykovým a analytickým metodám, jak to je ve skutečnosti. Nebo se pravdu nikdy nedovíme? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Těžko říct. Objevily se nové informace. Je pravda, že metody zkoumání starých rukopisů jsou dokonalejší.

Máte-li zájem, přečtěte si článek " HISTORIE: Rukopis královédvorský – poslední výzkum ", autorka Dana Mentzlová

Spisovatel Miroslav Ivanov, který se zabýval histrorií a ltieraturou faktu, požádal se souhlasem ministra kriminalisty o rozbor. textu.

"Spor o pravost byl ukončen až v roce 1971, kdy bylo definitivně rozhodnuto, že oba rukopisy jsou padělkem.

Kdo nyní píše o Rukopisech, musí si sám vybrat, zda považuje „kriminalistický“ výzkum za průkazný. Všeobecně uznaná autorita zde neexistuje. Odborní autoři většinou za důkaz padělanosti Rukopisů považují stále jazykovědné námitky z r. 1886 a k dalším jazykovědným, natož chemickým výzkumům pro jednoduchost vůbec nepřihlížejí.

Možností, že oba Rukopisy jsou pravé, se vážně zabývá Česká společnost rukopisná."

Záleží na tom, zda Národní muzeum a ministerstvo kultury vydají souhlas k prlzkumu nějakou jinou metodou. psal Kristian Šujna v roce 2013. Ale byl optimistický, že potvrzení nepravosti či pravosti by se mělo potvrdit v tomro roce. Ale zatím tak není.

http://domorod­ci.cz/2013/08/­slavne-rukopisy-se-mohou-v-roce-2017-dockat-dalsich-analyz-pravosti/#more-3452

Beru tedy poslední informaci od Miroslava Ivanova., že Rukopisy nejsou pravé.
Ale nic nemění na tom, že v historii české literatury mají velký význam, ukázaly na její vyspělost v kontextu světové literatury.

Další odpovědi
Drap

Jak z článku vyplývá jistota doposud neni. Třeba někdy v budoucnu se objeví nové informace, která záhadu rozluští.

xxx3

jedna z posledních analýz (z pohledu chemika – 2013).
http://www.chemicke-listy.cz/docs/fu­ll/2013_03_194-201.pdf