Nerevarin

Jak to bylo s mandelinkou bramborovou?

Fakt je k nám imperialisté posílali, nebo to byla jen místní propaganda?:D

Nejlepší odpověď
annas

Bylo to jinak, než tehdy prezentoval tisk za pomocí dalších.. Třeba
spisovatel " Ondřej Sekora vylepšil tvrzení vlády, že „nebezpečný škůdce byl k nám dopraven uměle, záměrně a hromadně pomocí mraků a větrů západními imperialisty“, a ukázal dětem letoun, rozsévající biologickou zbraň na naše brambořiště" – dovíte se z posledního odkazu.

"Americký brouk“ – mandelinka bramborová skutečně pochází z Ameriky. Poprvé byla popsána v roce 1824 v Coloradu. Do Evropy se pak dostala v roce 1875 na obchodních lodích, kde přežila na rostlinách a obalech. Spatřena tak byla v anglických a německých přístavech, v hojném počtu se objevila až v roce 1922 ve Francii, kde byly vůbec poprvé použity postřiky. Pro Němce se stal za války její možný výskyt v Protektorátu Čechy a Morava hrozbou, protože to byla zásobárna zemědělských plodin Třetí říše. Proto první nařízení sběru mandelinek pochází už z roku 1939. Mandelinka se ale na naše území dostala až v červenci 1945 a šířila se zvolna. O dva roky později odborníci varovali, že jsou tímto broukem zamořeny sousední státy, se kterými se ČSR domlouvala na společném postupu proti němu již před únorem 1948.

Pokračování v odkazu
http://www.moderni-dejiny.cz/cla­nek/americky-brouk/

„Navzdory podrobnému popisu toho, jak vzdušné proudy strhují mandelinku na úpatí krušnohorských vrchů, vypracovanému zemědělskými odborníky, přišla československá propaganda s tvrzením, že mandelinkové nebezpečí nemohlo vzniknout přirozeným a obvyklým způsobem, ale že "nebezpečný škůdce byl k nám dopraven uměle, záměrně a hromadně pomocí mraků a větrů západními imperialisty, jakož i pomocí jejich záškodnických agentů k nám vyslaných.“ (Provolání vlády k boji proti mandelince bramborové, 28. 6. 1950)"

http://padesat­ky.ffa.vutbr.cz/19491950­/45-bramborouci-v-cechach

Další odpovědi
marci1

Určitě ji k nám neposílali. Mandelinka bramborová neboli „americký brouk“, jak byla v 50. letech v zemích socialistického tábora nazývána, opravdu pochází
z USA. Poprvé byla popsána v roce 1824 v Coloradu. Spojenými
státy se šířila zhruba stejně, jak postupovali osadníci. Do Evropy pak doplula v roce 1875 na obchodních lodích, ukrytá v americkém zboží. Přežila na rostlinách
a obalech. 🙂
Podrobněji ve zdroji :

Zdroj: http://www.us­trcr.cz/data/pdf/pa­met-dejiny/0801-22-38.pdf

fcoop

Letí americká mandelinka bramborová a vidí blechu,a tak se jí ptá:„Helou blejšn,kde je tady bramborejšn?“

A blecha odpoví:„Ja něznaju,ja sovětskij turist.“

Stupidní vtípek,stejně jako tvrzení,že to byla biodiverze od imperiálistů z volstrítu.

Pepa25

Mandelinka se dostala do Evropy už po 1. světové válce, postupně se pomalu šířila východ, už v 1940 byla zaznamenána v Polsku. V 50. letech se výrazně rozšířila i u nás a byla použita v propagandě.

Karel 147

Ananas není to jen pokus poškodit komunisty?? Jedni tvrdí tak, druzí onak. Kde je pravda? Přeci se nebudou Američani chlubit tím, jakou škodu světu napáchali. Já v socialismu žil 40 roku a nemyslím že by tam byl takový teror jak dnešní dvacetiletí popisují. Příklad jsou naši herci,jak si po revoluci stěžovali, že je komunisti nepouštěli do ciziny. Pak později při různých vystoupeních v televizi vyprávěla Bohdalka jak na rakouských hranicích dělali opičáky celníkům, když převáželi z Rakouska rifle, aby je nekontrolovali. Novotný zas jak v Americe v zoo měli cvičenou slepici…Dnes třeba se zamysli nad tím kdo dostal Rusko do krize Putin? Nebo sankce? Za komunistu se to jmenovalo embargo.

bolak

Já bych řek že pochází z polska, už podle toho názvu…mandęłinka bramborówa… no řekněte, to nezní moc americky.

gecco

Karel 147 → A jak to bylo s tou mandelinkou??
___
Kdo dostal Rusko do krize ti řeknu úplně přesně – Putin a jeho ´squadra´ – protože se od minulé měnové krize (v 1998) v ničem nepoučil a Rusko neustále žije (spíše přežívá) z vývozu přírodních zdrojů (ropa, plyn…), nemá – snad ještě kromě ´ručních´ zbraní, nic, co by kdo chtěl koupit.
Proto, jakmile poklesne cena surovin, je Rusko v řit*…
Nějaké embargo nemohlo v tak krátkém čase udělat tak velké škody.

gecco

Áha – Karel už ten svůj opilecký blud raději smazal…
;-D

Karel 147

Karel ten opilecký blud nemohl smazat má 5 bodu.No ale jestli chceš věřít všem těm oslím názorum tak prosím.....A to embargo jsem myslel na naší Československou republiku do roku 2000 Pak už jsme jim byli dobří na odběr jejich přebytku.

Karel 147

geco: Pocházím ze Slavonic asi 8km od rakouských hranic. V roce 1953 jsem měl čtyři roky a tak ledacos už si z té doby pamatuji. Matka s jinými ženami sázela stromky (smrčky) v blízkosti hranic. Vesnička Maříž za prvními dráty. Tehdy nás děti matky brávali sebou do lesa kde jsme si různě hráli. Vzpomínám si že jsme několikrát pozorovali balon co letěl z Rakouska k nám.Občas se jeho obsah vysypal.Buď do lesa nebo někde nad vesnicí, městem.Byly to letáky kterým jsme nerozuměli ale když se takový letáky našli museli se posbírat a odevzdat hajnému nebo na MNV.V okolí vnikaly i různé požáry. Jednou jsme při hraní v lese jme našli spadlý balon v houštině.Děcka zvědavý jsme začali balon rozdělávat. Byli v něm takové obálky v nějaké látce zabalené.Kamarád jednu obálku otevřel,po chvilce vyšlech plamen a kamaráda popálil. Dodnes nevidí na jedno oko.Kamaráda odvezli na koňském potahu do Dačic do nemocnice. Nějací pánové v civilu přijeli v černém autu a vyšetřovali to.Pak už nikdy nás matky do lesa kde pracovali nevzaly. Určitě to nebyly balony z Ruska,že.Pro to bych i věřil,že i s těmito mandelinkami to mohlo být i jinak.V tomto kraji se vždy pěstovali brambory. Dospělí i děti jsme si vydělávali sběrem mandelinky.Na MNV jsme dostali za 1l mandelinky 10Kčs.Což byli dost velké peníze.Tehdy.Který rok to přesně byl nevím jen to že do školy jsem ještě nechodil. A v tak hojném počtu nikdy již nebyly. Vykupovali se pouze dva roky.

gecco

Třetí a čtvrté větě nerozumím – můžeš to nějak ´rozvést´?
___
Pokud jde o smazání – OK, zřejmě ještě i někdo jiný uznal tvůj příspěvek za ´blábolivý´…
😁

Karel 147

Někdo jiný si myslí,že jen on má pravdu a jiný názor napřipustí,pro to maže když má tu moc.Přeci nenechá pošpinit Američany.Já se nechám poučit.Ona každá doba má své hrdiny.....Svobodu slova máme ,ale musíš držet hubu.Mluvit jen to co se od tebe čeká.

gecco

No – já nevím, školy nemám…
Ale povídám si co chci – hubu držet nemusím…
😉