Kryšpín

Jak to bylo s Leninem jeho přepravou do Ruska, včetně dalších událostí?

Údajně žil ve Švýcarsku, ale obdivoval Německo a v dubnu 1917 za pomocí německých tajných služeb s velkou finanční podporou dopraven do Ruska ke svržení Cara a nastolení komunismu. Jak mi hledal ajťák Švýcarský a Dánský historici toto potvrzují, Německá je trochu jiná.

Nejlepší odpověď
led

Informácie v otázke sú bežným gulášom pravdy, lží a fikcie.
Úmysel Lenina bolo zvrhnúť vtedajšiu moc a spoločenské zriadenie Ruska a nastoliť vládu volených rád – sovietov, tj volenú vládu všetkými občanmi Ruska a prevziať nielen politickú, ale aj ekonomickú moc Ruska.
K tomu využil aj situáciu Nemecka počas vojny. Cieľom Nemecka bolo znížiť obranyschopnosť Ruska a silu jeho armády. Nemeckí predstavitelia k tomuto chceli využiť práve Lenina pre jeho silnejúce zázemie medzi masami obyvateľstva. Preto zabezpečili Leninovu prepravu do Ruska. Generál Luddendorf mal pravdu, vnútorné rozbroje Ruska oslabili aj jeho vojenskú silu, tak prečo tam nevopchať zopár miliónov mariek.
Separátny mier medzi Nemckom a Ruskom bol v záujme oboch bojujúcich strán, ale aj cieľom „kľúčového hráča“ Lenina „Bez mieru nie je možné budovanie krajiny.“

Další odpovědi
annas

Nfěco z českého zdroje

https://dejiny-online.cz/vladimir-iljic-lenin/

https://ok52.wor­dpress.com/2017/03­/20/leninuv-navrat-do-ruska-po-unorove-revoluci/
„Leninův návrat do Ruska po únorové revoluci “

„Není příliš známá cesta Lenina do Ruska po únorové revoluci, která jej i jeho spojence ve švýcarském exilu nepříjemně zaskočila. Po následujících událostech a vyjednáváních byli Lenin a 35 jeho soudruhů revolucionářů (jako časovaná bomba nebo trójský kůň) za souhlasu německých úřadů přepraveni přes Německo do Švédska a odtud do Finska (tehdy ovšem součásti Ruska). Generál Luddendorf např. tvrdil, že převoz Lenina do Ruska byla z vojenského hlediska užitečná.“ atd.

Emefej

Lenin svrhul cara? To vás učej ve škole? Slyšels o únorové revoluci?

Leninovým jediným úkolem bylo zařídit separátní mír mezi Ruskem a Německem a ten splnil. Nstolení komunismu byl vedlejší produkt.